Son dakika: FETÖ'cü eski tuğgenerale ağırlaştırılmış müebbet istemi

Son dakika haberi... Sivas’ta darbe girişimi gecesi Valiliğe çağrılan İl Jandarma Komutanına “boş ver valiyi” diye emir veren FETÖ zanlısı Tuğgeneral Fatih Celalettin Sağır için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Son dakika: FETÖ'cü eski tuğgenerale ağırlaştırılmış müebbet istemi

Sivas'ta 15 Temmuz darbe girişimi sabahı, adı Sivas için sıkı yönetim komutanı olarak geçen 5. Piyade Er Eğitim Tugayı ve İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celalettin Sağır için Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal tarafından hazırlanan mütalaa geçtiğimiz gün İrcal tarafından mahkemede okundu. 18 sayfalık mütalaadaki bazı detaylar dikkat çekti. Mütalaada Sağır'ın geçmişte Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile geçmişte bağının bulunmasına ancak 1992 yılından sonra FETÖ ile irtibat kurmadığını belirtmesine rağmen, Sağır'ın emir subayı A.H.'nin ifadelerine dayanılarak bu iddianın aksi ileri sürüldü.

"BOŞ VER VALİYİ" EMRİ

Mütalaada ayrıca dönemin Sivas İl Jandarma komutanı Jandarma Albay Bektaş Arslan'ın ifadelerine yer yerilerek, 5. Piyade Er Eğitim Tugayı ve İl Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celalettin Sağır'ın, 15 Temmuz gecesi verdiği ilginç bir emir de ortaya çıktı. Sağır'ın odasına giden Arslan'a, Sivas Valisi Davut Gül'ün kendisini valilik binasına çağırması üzerine "boş ver valiyi" şeklinde emrine dikkat çekildi. Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal tarafından okunan mütalaa da tanık beyanlarına göre Tuğgeneral Sağır'ın 15 Temmuz gecesi saat 02.00 sıralarında Sivas Valiliğine geldiği, halka hitaben yapılacak balkon konuşmasında balkona çıkmakta gönülsüz olduğu ve ısrarlar üzerine balkona çıkarak saat 04.00 gibi valilik binasından ayrıldığı belirtildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPSİ İSTENİYOR

Mütalaada darbeci komutanlar tarafından Sivas Sıkı Yönetim Komutanı olarak atanan Sağır için TCK'nın 309-1 sayılı, 'Cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenler ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılırlar.' Hükmü kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

BİZE ULAŞIN