Ey zavallı, senin ceddin neredeydi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Medine Müdafaası’nın Komutanı Fahreddin Paşa’ya hakaret eden BAE Dışişleri Bakanı Zayed’e sert tepki gösterdi. Erdoğan, “Fahreddin Paşa, kutsal emanetleri şehit olmak adına işgalcilerden kurtardı. Ey zavallı, peki o ara senin ceddin neredeydi?

Ey zavallı, senin ceddin neredeydi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BAE Dışişleri Bakanı Zayed'in Medine Müdafaası'nın Komutanı Fahreddin Paşa'ya (Ömer Fahreddin Türkkan) hakaret eden sosyal medya paylaşımına sert tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maalesef oraya yakın topraklarda bulunanlar bize utanmadan, sıkılmadan bühtanda bulunuyorlar. Önce haddini bil. Sen demek ki bu milleti tanımamışsın, sen Erdoğan'ı da tanımamışsın, Erdoğan'ın ceddini ise hiç tanımamışsın" dedi. Erdoğan, ABD'nin 'güvenlik stratejisi' mazeretini de eleştirdi. Erdoğan, "Türkiye olarak bizim stratejimiz de belli: Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" ifadesini kullandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 42. Muhtarlar toplantısında Adana, Antalya, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Çankırı, Çorum, Erzincan, Isparta, İstanbul, Kırklareli, Konya, Muş, Samsun ve Tekirdağ illerinden gelen muhtarlara hitap etti. Erdoğan, özetle şöyle dedi:
PAŞAYI HEDEF ALMALARI BOŞUNA DEĞİL: Bölgemizde ve dünyada Müslümanların çok ciddi baskı, zulüm ve saldırı altında olduğu bir dönemde, zalimlerin safında yer almayı maharet sananların Medine müdafaasını ve onun büyük kahramanı Fahreddin Paşa'yı hedef almaları boşuna değildir. Çünkü Medine müdafaası, İslam'ın ve onun büyük Peygamberinin, Efendimiz Muhammed Mustafa'nın sembollerinin ve adının, şartlar ne olursa olsun nasıl korunması gerektiğini gösteren ibretlik bir hadisedir.
FAHREDDİN PAŞA NE İÇİN GELDİ: (Fahreddin Paşa'nın hayatını anlatarak) Medine korumasını yaparken Fahreddin Paşa, ey bize bühtanda bulunan zavallı, senin ceddin neredeydi? İstanbul'dan kalkıp Medine müdafaası için oraya gelen Fahreddin Paşa ne için geldi? O mukaddes toprakları, orayı işgal etmek için gelenlere karşı korumak üzere geldi. Peki senin ecdadın neredeydi? Fahreddin Paşa'nın 2 yıl 7 ay süreyle müdafaa ettiği Medine'de yaptığı işler, gösterdiği kararlı duruş ve son ana kadar sergilediği direniş gerçekten takdire şayandır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Ey zavallı senin ceddin neredeydi?"

HEZEYAN İÇİNDELER: Utanmadan, sıkılmadan Erdoğan'ın ecdadının mukaddes emanetleri oradan çalarak İstanbul'a getirdiğini söyleyecek kadar hezeyan içerisinde olan bu zavallılar, bunun adı bir çalmak değil, tam aksine oraları istilaya, işgale gelenlerden onları korumaktır. Ne adına? Şehit olmak adına. Meşhur İngiliz ajanı Lawrence'ın bin bir vaatle Osmanlı'nın aleyhine döndürdüğü bazı Arap aşiretleriyle kuşattığı Medine'de bulunduğu süre içinde Fahreddin Paşa, sadece savunma yapmamıştır, şehri adaletle de yönetmiştir.
O EMANETLERİ TİTİZLİKLE KORUYORUZ: Paşa, Hicaz bölgesindeki İngiliz kuşatmasının dağılması üzerine Peygamber Efendimize ait mukaddes emanetleri, ordusunun önemli bölümünü oluşturan 2 bin kişilik bir koruma gücüyle İstanbul'a göndermiştir. Böylece mukaddes emanetlerin, işgalci güçlerin eline geçmesini ve muhtemelen Avrupa şehirlerindeki görkemli müzelerde sergi malzemesi haline dönüştürülmesini engellemiştir. Şimdi bu emanetler nerede? İstanbul Topkapı Müzesi'nde. titizlikle koruyoruz. Batı'daki o malum yerlere mi gitseydi? Batı'daki o malum yerlerde ne olacağı, akıbeti belli olmayan yerlere mi gitseydi? Çünkü bunların kafası, zihniyeti batıcı da onun için bu saldırıyı başlattılar. Hatta 2. Dünya Savaşı sırasında İstanbul'un tehdit altına girebileceği göz önünde bulundurularak bu emanetler bir ara gizlice Anadolu'ya götürülüp muhafaza edilmiştir. Hassasiyeti görüyor musunuz?

KİMLERLE NE İŞLER ÇEVİRDİĞİNİ GAYET İYİ BİLİYORUZ
NE TÜR GARABET İÇİNDE OLDUĞUNUZU BİLİYORUZ: Ama biz şimdi şu anda ne tür garabetler içerisinde olduğunuzu gayet iyi biliyoruz. Sizin şu anda ne tür yanlışlar içerisinde olduğunuzu gayet iyi biliyoruz. Tarihimizin bu mümtaz şahsiyetine ve onun Medine'de gösterdiği şanlı direnişe dil uzatanların bugün kimlerle, nerelerde, ne işler çevirdiğini biz gayet iyi biliyoruz. Yeri gelecek bunları da açıklayacağız. Meydanı kendi şahsi çıkarları uğruna, Müslümanların birliği ve dayanışmasına çamur atanlara asla bırakmayacağız.

HADSİZLİĞE TWITTER'DAN DA TEPKİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, BAE Bakanına tepkisini Twitter'dan da sürdü. Bakan Zayed'e hadsizliği yaptığı kanaldan cevap veren Erdoğan, konuşmasından bazı bölümleri Arapça olarak sosyal medyada paylaştı. Erdoğan, "Bazı ülkelerin kimi had bilmez, tarih bilmez, diplomatik nezaket bilmez yöneticileri, ne Arap halklarıyla olan kardeşliğimize ne de Rabbimizin rızası ve Peygamberimizin şefaati uğrunda verdiğimiz mücadeleye gölge düşüremez" dedi.

ERDOĞAN'I DA CEDDİNİ DE TANIMAMIŞSIN
ÖNCE HADDİNİ BİL: Şehri müdafaa eden Paşa, bulduğu her fırsatta Ravza-i Mutahhara'ya, Peygamber Efendimiz'in kabrine gidiyordu. Bu ziyaretlerinde Paşa, 'Ya Resulallah, senin için savaşanlarla sana karşı çıkanları görüyorsun. Allah'ın yardımını bize ulaştır.' diye dua ediyordu. Şimdi bakıyorsunuz maalesef oraya yakın topraklarda bulunanlar bize utanmadan, sıkılmadan bühtanda bulunuyorlar. Önce haddini bil. Sen demek ki bu milleti tanımamışsın, sen Erdoğan'ı da tanımamışsın, Erdoğan'ın ceddini ise hiç tanımamışsın.

"Sen Erdoğan'ı da, Erdoğan'ın ceddini de tanımamışsın"

BİZE ULAŞIN