ABD, terör örgütüyle çalışmaya devam edecek

ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk, PKK/PYD çalıştıkları dönemde bir tek Amerikan askerinin ölmediğini söyledi. 2017 Yılındaki gelişmeleri değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı Donald Trump’ın DEAŞ ile mücadele özel temsilcisi McGurk, PKK/PYD ile çalışmaya devam edeceklerini tekrarladı.

ABD, terör örgütüyle çalışmaya devam edecek

Sık sık, PKK/PYD'li teröristlerin elinden aldığı ödüllerle gündeme gelen ABD'nin bölgedeki komutanı McGurk, basın toplantısında kullandığı ifadelerle işbirliği yaptığı teröristleri adeta "mayın eşeği" olarak kullandıklarını anlattı.

Mayın eşekleri, kendilerinden önceki eşeklerin izlerine basarak yürürler. Kaçakçılar, kıymetli eşya yüklü at ve katırları mayınlı araziden geçirmek için bu eşeklerden yararlanırlardı. Menzil eşekleri adı da sıkça kullanılan bu eşeklerden bir mayınlı araziye sürülür. O mayına basıp parçalandıktan sonra, diğerini gönderirlerdi. O da parçalanırsa, bir diğerini...

Türkiye'nin sınırındaki terör örgütüne binlerce TIR dolusu silah veren ABD'nin, burada PKK/PYD ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini açıklaması, mayın eşeklerine çok iş vermeyi düşündüklerini gösteriyor. İşte McGurk'un basın toplantısındaki konuşmasından satırbaşları:

"ABD ASKERİ YERİNE SDG'LİLER ÖLÜYOR"

Rakka'yı gerçekleştirebilmek için mümkün olan bütün seçenekleri inceledik. Başkan Trump'a bir kaç seçenek sunuldu. Başkanın kararı olan ortağımız PKK/PYD'yi kullanmak gerçekten de en elverişli seçenekti. Bunun bir kaç sebebi var. Diğer seçenek on binlerce Amerikan askerinin sahada olmasını gerektirecekti ki biz artık bu modele dönmek istemiyoruz. Biliyorsunuz Rakka savaşı 6 Haziran'da başladı. Çok zor, sokak sokak devam eden çatışmalar yaşandı. SDG'den 400 savaşçı öldü, 700 savaşçı yaralandı. Bu savaşta hiç Amerikan askeri kaybetmedik.

"SDG İLE İLİŞKİ 2018'DE DE SÜRECEK"

Rakka çok kuvvetli bir şehir savaşı olacaktı, bunun için Başkan kararı gerekti. Çünkü çok silah göndermemiz gerekecekti ki; bu konuda NATO müttefikimiz Türkiye'ye karşı çok şeffaf olduk. Ama sonuçta Rakka'ya gidecektiysek bu kararın alınması gerekiyordu ve alındı. Bugün artık operasyonun ana aşaması tamamlandığı için gönderdiğimiz askeri desteğin seviyesinde düzenlemeler yapılacak.

"PLANIMIZ HEP BUYDU"

Yerel güçlerle çalışmak için Suriye'de kalmayı sürdüreceğiz. Eğitmekte olduğumuz Rakka'nın iç güvenlik gücü PKK/PYD ile çalışmaya devam etmemizi sağlayacak bir güç. Ancak yıllar geçtikçe kampanya başlarken verdiğimiz desteğin biçiminde yeni düzenlemeler olacaktır. Bu çok olağan bir durum. Zaten plan her zaman buydu ve Rakka kararı öncesinde bunu Türklere söyledik. Bu önümüzdeki yıl da bir şekilde devam edecek.

"AYLARCA SÜRECEK OPERASYONLAR OLACAK"

Suriye içinde küçük ceplerde DEAŞ'la ciddi çatışmalar devam ediyor. Bu iş henüz bitmiş değil. 2017 yılında önemli başarı kaydetmiş olsak da bu konuda çalışan kimse şampanya patlatmaya başladığımızı söyleyemez. Hala çok yolumuz var. Suriye'de sahada muhtemelen hala aylar sürecek operasyonlar olacak. Sadece geçen hafta koalisyon 31 hava saldırısı düzenledi. Bu saldırılarda üst düzey DEAŞ yöneticileri öldürüldü.

"SOÇİ CENEVRE'YE PARALEL BAŞKA BİR SÜREÇSE MEŞRU GÖRMEYİZ"

Suriye'deki aktörleri bir araya getireceği söylenen Soçi toplantısı için Ruslarla görüşüyoruz. Önce kasımda yapılacak dendi, sonra aralık dendi, şimdi ocak hatta şubat deniyor. Rusya bize Soçi'nin doğrudan Cenevre'ye katkı sağlayacak bir şey olacağını söylüyor. Eğer öyleyse nihayetinde Cenevre sürecine katkı sağlayabilir. Ancak biz şunu kesinlikle desteklemeyiz; Cenevre'ye paralel tamamen başka bir süreç. Bu tür bir sürecin meşruiyeti de olmaz. Dolayısıyla Soçi meselesinin nereye varacağını bekleyip görmek gerekecek.

BİZE ULAŞIN