Abdülhamid'in torunu, CHP''li Özgür Özel'den tazminat kazandı

Referandumda 'evet' oyu kullanacağını açıklayan ve 'Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık' diyen Sultan 2. Abdülhamid Han'ın 5. kuşak torunu Nilhan Osmanoğlu Vatansever, CHP Milletvekili Özgür Özel'e 8 ay önce açtığı 25 bin liralık manevi tazminat davasını kazandı. Özgür Özel'in "Eğer Atatürk olmasaydı sen mutlaka yine yaşardın. Ama hangi sarayın, hangi odasında, hangi kafesin altında dedenin, babanın uygun gördüğü, hangi paşanın kaçıncı karısı olurdun onu bir düşün" sözlerini, Nilhan Osmanoğlu Vatansever'in kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığı belirten mahkeme, Özel'in 5 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Abdülhamid'in torunu, CHP''li Özgür Özel'den tazminat kazandı

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'ne Nilhan Osmanoğlu Vatansever'in avukatı Cem Kaya'nın açtığı davaya göre CHP'li Özgür Özel, partisinin Manisa İl Başkanlığı'nın referandum çalışmalarını başlattığı toplantıda Vatansever aleyhinde konuştu. İddiaya göre Özgür Özel, daha önce referandumda 'evet' oyu kullanacağını açıklayan Nilhan Osmanoğlu Vatansever'in, 'Kılıçdaroğlu diyor ya, 'Neyinize yetmedi parlamenter sistem' diye. Bizim canımıza yetti parlamenter sistem artık" sözlerini eleştirdi.

"ELEŞTİRİ SINIRLARINI AŞTI"

Eleştiri sınırlarını aşan Özgür Özel, "Hanımefendi son derece şık, zengin, oturmuş şöyle söylüyor. Parlamenter sistem canımıza yetti diyor. Bak sen. Bizde ecdada kafayı takma, geçmişin değerleriyle didişmek yok. Dedesinin de parlamento düşmanı olduğunu biliyordur Nilhan Hanım. Senin deden en çok toprak kaybeden padişah desen, ağrına gider. Kafayı bir denizci, bir çocuğa takmış ona düşmanlığından donanmayı hareket ettirmedi.

Kıbrıs'ı İngilizler'e savaşmadan verdi. Ege'deki bütün adaları kaybeden bizati dedesidir. Biz Osmanlı'yı sevabıyla günahıyla tarihçilere bırakıyoruz. Nilhan hanım Osmanlı'nın en çok toprak kaybedeninin torunu olabilir ama biz Hazerfen Çelebi'nin torunlarıyız. Onlar mutlaka Abdulhamid'i çok seviyor olabilirler. Biz buradan onlara küfredecek değiliz. Nilhan hanıma bir tek şeyi söylemek lazım. Sen Atatürk'e dil uzatıyorsun ya. Eğer Atatürk olmasaydı sen mutlaka yine yaşardın. Ama hangi sarayın hangi odasında, hangi kafesin altında dedenin, babanın uygun gördüğü hangi paşanın kaçıncı karısı olurdun onu bir düşün" diyerek kişilik haklarına saldırı niteliğinde açıklama yaptı.

Vatansever'in avukatı, "Müvekkil ve ailesinin can güvenliklerine yönelik olarak artan kaygılarımız nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca valilik ve emniyetten koruma talep ettik. Evli ve iki çocuk sahibi bir Türk, bir Anadolu kadını olarak müvekkil rencide edilmiş, onun, aile efradı, yakınları ve kamuoyu önünde küçük düşürülmesine sebebiyet vermiştir" dedi.

5 BİN LİRA MANEVİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

Davaya cevap veren Özgür Özel'in avukatı, müvekkilinin sözlerinin eleştiri sınırları içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini belirterek davanın reddini istedi. Davanın önceki gün görülen duruşmasına taraf avukatları katıldı. Davacı Nilhan Osmanoğlu Vatansever'in avukatı, "Manevi tazminat koşulları sübuta ermiştir. Davamız kabul edilsin. Müvekkilimin siyasi bir misyonu yoktur. Herhangi bir parti ile bağlantısı da yoktur. Sadece 16 Nisan referandum döneminde kendisi ile ilgili sorulan sorulara verilen cevap nedeniyle böyle bir saldırıya maruz kalmıştır" dedi. Davalı Özgür Özel'in avukatı da, "Taraflar tanınan ve bilinen kişilerdir. Eleştiri sınırları daha geniş yorumlanması gerekmektedir. Müvekkilim sadece davacının Mustafa Kemal'e ve Cumhuriyet'e yönelik kadın haklarına ilişkin beyanda bulunmuştur. Davanın reddini istiyoruz" dedi.

Mahkeme, Özel'in sözlerinin davacının kişilik haklarına saldırı niteliği taşıdığını belirtti. Davayı kısmen kabul eden mahkeme, davalı Özgür Özel'in faiziyle birlikte 5 bin lira manevi tazminatı, davacı Nilhan Osmanoğlu Vatansever'e ödemesine karar verdi.

BİZE ULAŞIN