Türkiye’nin terörle mücadelesini destekliyoruz

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, “Ülke olarak terörizmin tüm çeşidini kınıyoruz. Bu nedenle de Türkiye’nin terörizmle mücadelesini destekliyoruz” dedi

Türkiye’nin terörle mücadelesini destekliyoruz
Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, dostluktan öte bir ilişki bulunan Türkiye-Macaristan ortaklığını daha ileri götürmek istediklerini söyledi. Bakan Szijjarto, sorularımızı yanıtladı:
Macaristan-Türkiye ilişkilerini nasıl tanımlarsınız?
Macaristan ve Türkiye'nin dostane ve çok yönlü ilişkilerine katkı sağlayan köklü tarihi bağları ve birçok kültürel benzerlikleri bulunuyor. Geçmiş ilişkilerimiz, geleneklerimiz ve karşılıklı sempati her alandaki işbirliklerimizi güçlendiriyor. Türk ve Macar siyasi liderliklerinin aralarındaki güçlü güven bağı da her konuyu dostane bir tavırla ele almamızı sağlıyor. Macaristan'ın 2011 yılında başlattığı ve Türkiye'yi de kapsayan Doğuya Açılım Politikası ile Macar-Türk ilişkileri yeni bir hız kazandı. İlişkilerimizin yakın zamandaki bir diğer dönüm noktası Macar-Türk Üst Düzey Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulmasıdır. Macaristan ve Türkiye arasındaki stratejik ortaklığı sürdürme kararlılığındayız ve Budapeşte'deki 16. YY'da yapılan Gül Baba Türbesi'nin renovasyon projesinin tamamlanması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi ziyaretini bekliyoruz. Gül Baba Türbesi'nin TİKA ile ortak renovasyonu Macaristan için de öncelikli bir projedir. Bu diğer büyüleyici Osmanlı tarihi eserlerinin renovasyonu için ilerideki olası işbirliklerine bir örnek olacaktır zira biz bu eserlerin korunması ve restorasyonuna kararlıyız. Siyasi ilişkilerimizin çok dostane ve istikrarlı olması nedeniyle ikili ekonomik ilişkilerin gelişmesi için daha çok alan bulunmaktadır. Hem Türkiye'nin hem de Macaristan'ın enerji bağımlılıklarını azaltmak için yenilenebilir enerji alanında gelecek vaat eden işbirlikleri araştırılmaya değerdir. Macaristan uzun vade enerji güvenliğini garanti altına almak için tüm olasılıkları incelemektedir. Bu nedenle yakın gelecekte gerçekleşecek olan Türk Akımı fikrini hoş karşılıyoruz ve inanıyoruz ki nükleer enerji alanında da iki taraf için de kazançlı fırsatlar bulunmaktadır. Türkiye ve Macaristan arasındaki savunma sanayi işbirliğinin NATO üyeliğine dayanmasını çok önemsiyoruz ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeteneklerinin Avrupa'da yaşayan halklar için güvence olduğunu düşünüyoruz. Macaristan terörizmin tüm çeşitlerini kınadığı için Türkiye'nin de terörizmle mücadelesini destekliyoruz ve bu meselenin Türk Hükümeti için bir numara öncelikte olmasını anlıyoruz. Macaristan Başbakanı Viktor Orban 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin hemen sonrasında demokratik yollarla seçilmiş Türk hükümetine bir destek mesajı gönderdi ve bu hareketi ile Türkiye'ye sempatisini ilk ifade eden AB ülkeleri arasında yer aldı. Türk halkının demokrasilerini korumak için gösterdikleri cesareti çok takdir ediyoruz. Her yıl daha fazla sayıda Macar turist Türkiye'nin güzelliklerini keşfediyor ve Türk turistlerin de Macaristan'ı ve buradaki Osmanlı mirasını ziyarete ilgi göstermelerinden çok memnunuz. Macarlar ne zaman Türkiye'yi ziyaret etseler kendilerini evlerinde gibi hissediyorlar ve umuyoruz ki Türkler de bizim ülkemizde kendilerini evlerinde hissediyorlardır.
Küresel ve bölgesel sahnede Türkiye'nin rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?
Biz Türkiye'yi kilit bir bölgesel güç olarak görüyoruz ve Avrupa'nın doğal müttefiki olması nedeniyle Türkiye'nin istikrarı Avrupa kıtasının tamamı için hayati önemdedir. Türkiye'nin dinamik büyümesi, karmaşık ve zorlayıcı bir ortamda uluslararası pozisyonunu güçlendirmesi çok saygıdeğerdir. Macaristan Türkiye'nin Doğu ile Batı arasında bir köprü, bir merkez gibi çalışma çabalarını memnuniyetle karşılıyor. Avantajlı coğrafi konumu göz önüne alındığında Türkiye'nin hem Batıyla hem de Doğuyla bağlarını güçlendirmesi doğaldır. Türkiye'nin bölgesinde oynadığı dengeleyici rolü ve Suriye'deki vahşi savaşın sonlandırılması için Astana görüşmeleri çerçevesinde gösterdiği çabaları büyük takdirle karşılıyoruz. Macaristan, Vişegrad Grubu'nun (V4) mevcut başkanı sıfatıyla AB-Türkiye ilişkilerini daha da geliştirmekle beraber Türkiye ve V4 ülkeleri (Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovak Cumhuriyeti ve Macaristan) arasındaki bağları da güçlendireceğine inanıyor. Macaristan Başkanlığının, "V4 Bağlar" sloganı Vişegrad Grubu'nun dört farklı ülkeyi siyasi, ekonomik ve kültürel olarak bağlamasının önemli olumlu etkisini yansıtır. Bağlanırlık hedefi V4-Türkiye ilişkilerine de uygulanabilir. 64 milyon nüfusu, 865 milyon USD GSYİH'sı ve yıllık ortalama yüzde 3.8 GSYİH büyüme oranı ile V4 ülkeleri birçok yönden Türkiye ile kıyaslanabilir ve iki taraf arasında işbirliği için daha çok alan bulunmaktadır: bir kaçını saymak gerekirse enerji ve nakliye bağlantılarının geliştirilmesi, dijital çağın zorluklarına yenilikçi çözümler bulunması sayılabilir.
BİZE ULAŞIN