‘Ümit ederim ABD bu kararı doğru okur’

Başbakan Yıldırım BM’nin Kudüs kararını değerlendirdi: Ümit ederim ki ABD yönetimi alınan bu kararı doğru okur ve yanlış kararından bir an önce vazgeçer

‘Ümit ederim ABD bu kararı doğru okur’
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti İl Başkanları toplantısının ardından yürüyerek cuma namazı için Başyazıcıoğlu Camisi'ne gitti. Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, akşam da TBMM Genel Kurulu'ndaki 2018 Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde konuştu. Yıldırım özetle şunları söyledi:
Kudüs kararı tarihi bir karardır. BM Genel Kurulu'nda açık ara farkla ABD Başkanı'nın tek taraflı aldığı bu karar, BM Genel Kurulu'nda kabul edilmemiştir. ABD'ye açık mesajdır. 'Ben yaptım oldu' anlayışının dünya üzerinde geçerli olmayacağı, haklının güçlü olması gerektiği bir kez daha genel kurulda tecelli edildi. Ümit ederim ki ABD yönetimi alınan bu kararı doğru okur ve yanlış verdiği karardan bir an önce vazgeçer.

YANLIŞ HESAP KUDÜS'TEN DÖNDÜ
128 ülke ABD'nin kararını kınamış, adeta reddetmiştir. Beklenen oldu, hak yerini buldu. Yanlış hesan Kudüs'ten dönmüştür. Haksız ve insafsız bir karara karşı bütün dünya ülkeleri neredeyse ittifak yaptı.
Bölgede bir yandan DEAŞ, PKK, YPG, El Nusra gibi örgütler ile mücadele sürerken yeni bir sorun alanın ortaya çıkması insanlık için bölge için büyük felaket başlangıcı olacaktır. Ümit ederim bu yanlıştan dönmek için bir fırsat olur. Türkiye baştan beri Cumhurbaşkanımızın riyasetinde bu konuda aktif ve öncü bir rol üstlendi. ABD'ye karşı Kudüs ateşini İstanbul'da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ateşlemiştir. Tüm tehditlere rağmen 'eğer siz karşı yol oy kullanırsanız, efendim size şöyle yaparız, böyle yaparız' gibi birtakım hiç de devlet geleneğine uymayan birtakım tehditler olmasına rağmen aklıselim galip geldi. Tehditlere rağmen ülkeler egemenlik haklarını korumuş, baskılar karşısında boyun eğmemiştir.
Türkiye bu meselenin takipçisi olacak. Bizim derdimiz haklı olanın yanında yer almak, güçlü olanın yanında yer almamak.
BİZE ULAŞIN