Edirne'deki darbe girişimi davası

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine katıldıkları iddiasıyla eski 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı'nın da aralarında bulunduğu 7'si tutuklu 22 sanığın yargılandığı dava sürüyor.

Edirne'deki darbe girişimi davası

Tutuklu sanıklar bugünkü duruşma için cezaevi ring araçlarıyla Edirne Adliyesi'ne getirildi.

Edirne 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savcı, geçen celse esas hakkındaki mütalaasını sunmuştu.

Mütalaada, darbecilerin hazırladığı sözde atama listesinde "Edirne'nin sıkıyönetim komutanı" olarak gösterilen eski Tuğgeneral Arı ile Ekrem Tekinaslan, Bülent Yılancı, İsmet Sezgin ve Ramazan Altun hakkında TCK'nın ilgili maddesi gereğince "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti.

Ayrıca, Kağan Kaya'ya "görevi ihmal", Ali Soylu'ya "emre itaatsizliğe ısrar", tutuksuz yargılanan Sinan Ç. ile Furkan A'nın da "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmaları, tutuksuz yargılanan 13 sanığın da tüm suçlamalardan "suç işleme kasıtları bulunmadığı" gerekçesiyle beraatleri talep edilmişti.

Mütalaaya karşı beyanda bulunan Arı, iddianamenin "ne olduğu belli olmayan bir kişinin ifadesi" üzerine oluşturulduğunu ileri sürmüştü.

BİZE ULAŞIN