Hükümetten sivillere ceza muafiyeti getiren düzenlemeyle ilgili son dakika açıklaması

Son dakika haberi.. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ 696 sayılı KHK'nın 121. maddesiyle ilgili tartışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bozdağ, "15 Temmuz'da vatandaşımızın yaptığı meşru müdafaadır ve bu suç değildir" dedi. Söz konusu düzenlemeye ilişkin "Bu düzenleme aftır" açıklamasını sert bir dille eleştiren Bozdağ, "Bu açıklama şehitlerimize, gazilerimize hakarettir. Af suç işleyenlere yapılır. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü engelleyenler bir suç işlemediler" dedi.

Hükümetten sivillere ceza muafiyeti getiren düzenlemeyle ilgili son dakika açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 696 sayılı KHK'nın 121. maddesiyle ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

Vatandaşımızın yaptığı demokrasiye sahip çıkma ve vatanın işgaline karşı çıkmadır. Bu düzenleme 16 Temmuz'dan sonrasını kapsayan bir düzenleme değildir. Bu maddeleri dikkatli okudum diyerek yanlış yorumlayanlar varsa okuduklarını anlamıyordur. Darbe teşebbüsünün bastırılmasından sonraki süreci kapsamayan bir düzenlemedir. Bu madde geleceği düzenlemiyor. Bundan sonraki olayları düzenlemiyor. Geçmişe dönük bir hukuka uygunluk düzenlemesidir. Devlet çete kuruyor demek devlete hakarettir. Saygısızlık ediyorlar. Türkiye'de bundan sonra darbe girişimi olursa vatandaş darbecilerin karşısına çıkmayacak mı? Bir daha darbe teşebbüsü olursa bu millet daha büyük tepki verecektir. Vatandaşı korkutmak istiyorlar. Eğer bir daha vatanınız için göğsünüzü siper edersiniz başınıza şunlar şunlar gelir diye kısmen tehdit ediliyor. Metinde anlaşılmayan hiçbir şey, yanlışlıkta yoktur. Kimse işin aslına bakmıyor. 15 Temmuz 2016'da darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ve devamındaki eylemleri bastırmaktan bahsediyor.

KILIÇDAROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

"Bu düzenleme aftır" demek şehitlerimize, gazilerimize hakarettir. Af suç işleyenlere yapılır. 15 Temmuz darbe teşebbüsünü engelleyenler bir suç işlemediler. Bizim ceza kanunumuzun neresinde böyle bir suç var. CHP, 15 Temmuz'u engelleyen kahramanlar suç işlemiştir ve hükümette onları affedecek bir düzenleme yapıyor mı diyorlar. Bu düzenlemeye af diyenler darbeseverlerdir.

BİZE ULAŞIN