Son Dakika Haberi: Sevakin Adası'na yapılacak ilk proje belli oldu!

Son dakika haberi... Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, Türkiye'nin Sevakin Adası'na askeri ve sivil gemilerin bakımının yapılabileceği bir liman inşa edeceğini duyurdu.

Son Dakika Haberi: Sevakin Adası'na yapılacak ilk proje belli oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyaretinde 'inşa ve ihya' edilmesi için bir süreliğine Türkiye'ye tahsis edilmesinin istediği Sevakin Adası için Sudan'dan bir açıklama daha geldi.

ASKERİ VE SİVİL GEMİLERİN BAKIMININ YAPILABİLECEĞİ LİMAN

Reuters'ın haberine göre Sudan Dışişleri Bakanı İbrahim Ghandour, Türkiye'nin Sevakin Adası'nda askeri ve sivil gemilerin bakımının yapılabileceği bir liman inşa edeceğini duyurdu.

Gandour, liman anlaşmasının toplamda 650 milyon dolar değerindeki birkaç anlaşmadan biri olduğunu belirtti ve iki ülke arasındaki anlaşmanın, herhangi bir askeri işbirliği ile de sonuçlanabileceğini söyledi.

3 AY ÖNCE SOMALİ'YE ASKERİ EĞİTİM ÜSSÜ KURULMUŞTU

Türkiye, yaklaşık 3 ay önce de Somali de 50 milyon dolar değerinde bir askeri eğitim üssü kurmuştu.

İşte Osmanlı'nın Kızıldeniz'deki stratejik üssü Sevakin Adası!

Sevakin Adası, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Sudan'ın en önemli limanı konumundaydı ancak son yüzyılda 60 kilometre kuzeyine yapılan Port Sudan limanıyla birlikte eski önemini kaybetti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN OSMANLI YADİGARI ADAYA SAHİP ÇIKMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sudan'da yaptığı konuşmada adanın tarihi öneminden bahsetmiş ve Mekke'ye giden hacı adayları için önemli duraklardan biri olabileceğini, Sudan'ın turizmini canlandırabileceğini belirtmişti.

BİZE ULAŞIN