ABD'deki kumpas davasındaki skandal kararla ilgili son dakika açıklaması

Adalet Bakanı Gül, ABD'deki Hakan Atilla davasında jürinin kararına ilişkin son dakika açıklamasında, "İsnat edilen fiillerin uluslararası hukuk bağlamında hukukiliği tartışmalıdır" ifadelerini kullandı.

ABD'deki kumpas davasındaki skandal kararla ilgili son dakika açıklaması

Adalet Bakanı Gül, ABD'deki Hakan Atilla davasında jürinin kararına ilişkin, "İsnat edilen fiillerin uluslararası hukuk bağlamında hukukiliği tartışmalıdır. ABD'nin iç hukukundan kaynaklanan bir durumun yabancı bir ülke vatandaşı için uygulanması hem yargılama yetkisi bağlamında hem de fiilin suç vasfı taşıyıp taşımadığı konusunda açık şaibe oluşturmuştur." ifadelerini kullandı.

"EVRENSEL HUKUK İLKELERİ HİÇE SAYILDI"

Adalet Bakanı Gül açıklamasında şunları kaydetti:

Yargılamaya konu olayın asli faili olduğu iddia edilen şahsın karmaşık ve şaibeli bir şekilde asli tanık haline getirilerek bu şahsın beyanları üzerine jürinin kararını bu yönde vermesi, evrensel hukuk ilkelerinin hiçe sayıldığını ortaya koymaktadır.

Bu süreci, Türkiye'nin yargılama yetkisine, egemenliğine saldırı olarak değerlendiriyor ve kabul etmiyoruz. Terör örgütünün hazırladığı, sürdürdüğü bir süreci kabul edenler, hukuka değil terör örgütüne destek vermektedirler. Türk yargısı ve hukuk düzenine de bir saldırı niteliğindeki bu karar ve sürecin kabul edilmeyeceği aşikardır.

BİZE ULAŞIN