Darbe davaları için 5 yeni duruşma salonu

15 Temmuz hain darbe girişimine yönelik davaların daha seri görülebilmesi için İstanbul’da 5 yeni büyük duruşma salonu açıldı. Salonlar kullanılmaya başlandı. Davalar bundan böyle daha hızlı ilerleyecek.

Darbe davaları için 5 yeni duruşma salonu

15 Temmuz hain darbe girişimi üzerine, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmalar neticesi açılan kamu davaları Silivri Ceza-İnfaz Kurumu yerleşkesindeki 3 büyük duruşma salonunda görülmeye başlanmıştı.

Peyder pey açılan kamu davalarının sayısı, her bir dava dosyasındaki mağdur-tanık-sanık sayısının fazlalığı ve yargılamaların kesintisiz yürütülmesi ilkesi nazara alınarak Hakimler Savcılar Kurulu tarafından İstanbul terör suçları ile yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nin sayısı arttırılarak, bir kısma çift heyetli olmak üzere 24 Ağır Ceza Mahkemesi'nde bu tür yargılamalar devam ediyordu.

SİLİVRİ'DE İKİ SPOR SALONU

Silivri Ceza İnfaz Kurumu yerleşkesindeki duruşma salonlarının yeterli olmayacağı öngörülerek Adalet Bakanlığı'nın da uygun görüşü ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstanbul İl Gençlik Spor Müdürlüğü bünyesindeki; Silivri Alibey Spor Salonu ile Büyükçekmece Mimar Sinan Spor Salonu'nun darbe teşebbüsü davaları ile sanık sayısının fazla olduğu terör suçları ile ilgili davaların yargılamalarında kullanılmak üzere duruşma salonuna dönüştürülmek üzere geçici devri talep edildi.

200 SANIK KAPASİTELİ

Salonlar 667 sayılı KHK hükümlerin uyarınca Adalet Bakanlığı'nın kullanımına alındı. İl Gençlik ve spor Müdürlüğü ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı arasında düzenlenen protokol çerçevesinde gerçekleştirilen devir neticesi, her iki spor salonu Adalet Bakanlığı İşyurtları Daire Başkanlığı vasıtasıyla 200'er sanık kapasiteli duruşma salonu haline çok kısa bir zaman diliminde dönüştürüldü.

DARBE DAVALARI BU SALONLARDA

Bu duruşma salonlarında 8 Ocak 2018 tarihinden itibaren, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde yaşanan darbe teşebbüsü olaylarına ilişkin dava başta olmak üzere, İstanbul TRT baskını, darbe teşebbüsünün İstanbul Çatı Davası, Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü baskını davası, Hava Harp Okulu davası, Atatürk Havalimanı Baskını davası vb. davalara ilişkin yargılama faaliyetleri yapılacak.

TOPLAM 5 YENİ SALON

Ayrıca İstanbul'daki yargılamalarda kullanılmak üzere duruşma salonuna dönüştürülen 2 spor salonu dışında; Bakırköy Adliyesi'nde bulunan 120 sanık kapasiteli bir konferans salonu, Bölge Adliye Mahkemesi'nde bulunan 72'şer kapasiteli 2 konferans salonu da olmak üzere 3 duruşma salonu daha oluşturulmuş ve terör suçları ile yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemeleri'nce kullanılmaya başlandı.

BİZE ULAŞIN