Obüsler göz açtırmıyor

Afrin operasyonu öncesi sınırdaki Fırtına obüsleri seri atışlarla birçok hedefi yerle bir etti. Amaç, Türk ordusu ve ÖSO güçlerinin Afrin’e girişini kolaylaştırmak için yol açmak...

Obüsler göz açtırmıyor
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Afrin operasyonu öncesi bölgedeki terör hedeflerini top atışları ve Fırtına obüsler ile vurdu. Hatay ve Kilis'ten gerçekleştirilen atışlarla Afrin ve Menbiç'deki birçok hedef yerle bir edildi. Onlarca PYD/ PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Afrin operasyonun ayak sesleri niteliğindeki atışlarla, Afrin'e girecek Mehmetçi ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yolu açılıyor. ÖSO güçleri önceki geceden itibaren Azez-Afrin arasındaki geçişleri kapattı. PYD/ PKK'nın kontrolündeki bölgelere roket ve havan atışı yapıldı.

BALİSTİK KAPIDAN GİRİLECEK
TSK'nın bölgeye takviyesi de sürüyor. Mardin, Hatay ve Kilis'e zırhlı araç ve tank sevkıyatına dün de devam edildi. TSK ayrıca, sınır hattındaki belirli noktalarda güvenlik duvarını kaldırma çalışmalarına da başladı. Mehmetçik, Afrin'e acil durumlar için inşa edilen "balistik kapı"lardan girecek.

PKK HASTANELERE SALDIRDI
Bu arada PYD/PKK'nın Afrin'den, Türkiye sınırında yer alan Suriye'nin Azez kentindeki hastanelere düzenlediği saldırılarda 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

'İKİNCİ KANDİL'
ÖSO güçleri Afrin operasyonu için Fırat Kalkanı bölgesinde hazır bekliyor. ÖSO'nun Fatih Sultan Mehmet Tugayı Komutanı Mahmut Süleyman Zengin, "PYD/YPG'li teröristlerin terör koridorunun son noktası Afrin, şu anda ikinci Kandil olmuş durumda. Bölgede, Kandil'den gelmiş çok sayıda terörist var. 2015'ten beri işgal altında olan Afrin'de yüzbinlerce kişi baskı altında yaşıyor. Teröristlerin aldığı haraçlar insanları canından bezdirmiş durumda. Türk askeriyle birlikte kısa sürede Afrin merkezine ulaşacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

PKK AVCISI SINIRDA

PKK operasyonlarında örgütün kâbusu haline gelen anti tank ve füze sistemlerine karşı üst düzey korumalı M60T Sabra tipi ağır muharebe tankları, Afrin operasyonu için sınıra sevk edildi.
BİZE ULAŞIN