Kıbrıslı Türklerden 'Zeytin Dalı' harekatını hazmedemeyen gazeteye tepki

Kıbrıs’ta yayınlanan “Afrika” isimli gazetenin Türkiye’yi işgalci gösteren yayınlarına Kıbrıs halkı bu sabah tepki gösterdi. Kıbrıslı Türkler ay yıldızlı bayraklarla söz konusu gazetenin önünde toplanarak protesto gösterisinde bulundu. Halkın tepkisi sürüyor. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'da yaptığı konuşmada, Afrika gazetesine tepki gösterip, 'Pespaye gazete" ifadelerini kullanmıştı ve Kıbrıslı Türklerin de gereken cevabı vereceğini söylemişti.

Kıbrıslı Türklerden 'Zeytin Dalı' harekatını hazmedemeyen gazeteye tepki

TSK'nın Afrin'i terör unsurlarından temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'ndan rahatsızlık duyan Kıbrıs merkezli "Afrika" isimli gazete Kıbrıslılar tarafından protesto edildi.

Ellerinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Bayrakları ile söz konusu gazete binası önünde toplanan kalabalık, sloganlarla "Afrika" isimli gazetenin Türkiye'yi işgalci gösteren hadsiz yayınlarını protesto etti.

'Zeytin Dalı' operasyonunu işgal harekatı olarak gören gazeteye tepki Kıbrıslı Türklerden geldi

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: PESPAYE GAZETE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'de Türkiye aleyhtarı yayınlarıyla dikkat çeken ve Afrin operasyonu için "Türkiye'den bir işgal harekatı daha" manşeti atan Afrika gazetesini sert bir dille eleştirdi. Erdoğan, Kıbrıs harekatını 'işgal' olarak nitelendiren Afrika gazetesi için 'Pespaye gazete" ifadelerini kullandı ve Kıbrıslı Türklerin de gereken cevabı vereceğini söyledi.

KKTC'de yüzlerle ifade edilen az sayıda satılan Afrika, geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içeren bir karikatür yayınlamış ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği gazete aleyhinde dava açmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs gazetesinin çirkin "Afrin" manşetine ateş püskürdü

TÜRKİYE MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ'NDEN, AFRİKA GAZETESİNE KINAMA

Öteyandan, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Şükrü Tandoğan da, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) başkenti Lefkoşa'daki "Afrika" gazetesinin, Suriye'nin Afrin bölgesinde düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nı provokatif bir manşet ile duyurmasını kınadı.

Tandoğan, yaptığı yazılı açıklamada, "Afrika" gazetesinin, Türk ordusunun Afrin'e yönelik harekatını 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ile ilişkilendirip "ikinci bir işgal harekatı" olarak nitelendirdiğini belirtti.

Gazetenin, Zeytin Dalı Harekatı'nı "Türkiye'den bir işgal hareketi daha" manşetiyle duyurmasına tepki gösteren Tandoğan, Kıbrıs gazileri olarak gazeteyi lanetlediklerini ve kınadıklarını bildirdi.

BİZE ULAŞIN