Başbakan Yıldırım: Afrin Harekatında 214 hedef vuruldu

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Nijer Başbakanı Brigi Rafini ile görüştü. Görüşme sonrası iki başbakan ortak açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım "Afrin'de şu ana kadar 214 hedef vuruldu" ifadesine yer verdi. Yarın yıldönümü olan Kardak krizi ile ilgili de konuşan Yıldırım, kimse bulanık suda balık avlamaya kalkışmasın. Kardak benzeri faaliyetlere karşı tedbirlerimiz var" ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım: Afrin Harekatında 214 hedef vuruldu

Nijer Başbakanı Brigi Rafini, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili "Güvenlik konusunda Türkiye bizim için kararlılık, dayanma, güç ve direniş örneğidir." dedi.

Rafini, Çankaya Köşkü'nde Başbakan Binali Yıldırım ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İstanbul'u daha önce ziyaret ettiğini ancak Ankara'ya ilk kez geldiğini ve bu vesileyle Türkiye'nin çok büyük, sıcak ve misafirperver olduğunu görme fırsatı bulduğunu söyledi.

Türkiye'nin yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatına yönelik değerlendirmede bulunan Rafini, şunları söyledi:

"Güvenlik konusunda Türkiye bizim için kararlılık, dayanma, güç ve direniş örneğidir ve bu operasyonu bu bağlamda sürdürdüğünüzü biliyorum. Çok uzun zamandan beri sürdürdüğünüz bu çabalar olmasaydı, bu bölgenin nasıl olabileceğini düşünmek bile istemiyorum."

Nijer'in de Türkiye gibi çok merkezi bir coğrafi konumda bulunduğunu kaydeden Rafini, "Kuzey Afrika ve Sahra ülkeleri ile Doğu Afrika ile Batı Afrika'yı birbirine bağlayan bir konumdayız ve eğer biz düşersek bütün bölge terörden muzdarip olacaktır. Mücadele etmek bizim görevimizdir. Mücadele edelim ki ülkemiz ve bölge ayakta durabilsin. Sadece sınırlarımızda değil, bütün Afrika genelinde bir güvenlik ve istikrar oluşturabilelim ve dünyaya da bu imkanı verebilelim. İşte bu bağlamda konumlarımız birbirlerine çok benzer. Gerek bu konudaki kararlılığınızı gerekse güvenlik konusunda bize verdiğiniz desteği çok takdir ediyorum." dedi.

Konuşmasında iki ülke ilişkilerinin tarihi olduğunu vurgulayan konuk başbakan, Nijer ve Türk yetkilileri olarak bu ilişkileri daha da kuvvetlendirmek ve sürdürmekten sorumlu olduklarını belirtti. Ziyaretinin bu bağlamda çok yararlı olduğunun altını çizen Rafini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde Nijer'e yaptığı ziyaretin ardından ilişkilerin daha dinamik bir nitelik kazandığını, bu görüşmelerde ise farklı alanlarda iş birliği imkanlarını gözden geçirebildiklerini anlattı.

Türk halkının ve hükümetinin kendilerine projeler yoluyla vermiş olduğu desteğe değinen Rafini, Nijer halkının bu nedenle duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yürütülen söz konusu projelerin yanı sıra yeni projeler de geliştirmek gerektiğinin altını çizdi. Rafini, bu çerçevede Başbakan Yıldırım ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin çok verimli geçtiğini dile getirdi.

İki ülkenin terörle mücadele konusunu çok yakından bildiğini kaydeden Rafini, bu konudaki mücadelelerini cumhurbaşkanlarının 7 yıl önce göreve gelmesiyle birlikte kararlı bir şekilde yürüttüklerini ve buna devam edeceklerini ifade etti. Rafini, "Nijer, Sahel bölgesinde çok farklı terör gruplarının tehditleri altında hala ayakta durmaya devam ediyor ve inşallah devam da edecektir. Güvenlik kuvvetlerimiz bu kararlılıkla mücadeleyi sürdürme yönünde talimat almış durumdadır ve çok şanslıyız ki yanımızda bize destek veren dost ülkeler de var." diye konuştu.

İki ülke arasında sağlık, eğitim, ekonomi gibi farklı iş birliği alanlarının mevcut olduğuna dikkat çeken Rafini, halklarının yararına olacak şekilde önlerinde bulunan çok önemli fırsatları sonuna kadar ilerletmek gerektiğinin altını çizdi.

Materyal, eğitim, bilgi paylaşımı konularında hayata geçirilecek projeler bulunduğunu söyleyen Rafini, bu konulardaki iş birliğinin önemli olduğunu dile getirdi.

- SORULAR

Güvenlik konusunda Türkiye ile ortak projelerinin sorulması üzerine, bu alanda bir anlaşmaya imza attıklarını hatırlatan Rafini, çalışma aşamasında olan yeni projeler olduğunu, Türkiye'nin deneyim ve ekipmanlarından yararlanmak istediklerini kaydetti.

"İstanbul'dan gelenler" anlamına gelen "İstanbulewa yolu" projesine de değinen Rafini, "Bu yol bu bölgedeki halklara kendi ürünlerini sunmak için daha yakın olmalarına fırsat verecek. Yani erişimi zor olan bir alanı daha kolaylaştırmayı amaçlayan bir proje." şeklinde konuştu. Rafini, projede zemin etüdlerinin Türk yetkililer tarafından gerçekleştirildiğini, bu ziyareti vesilesiyle de söz konusu projeyi aşamalı olarak hayata geçirme kararı aldıklarını açıkladı.

Başbakan Yıldırım ve Nijer Başbakanı Rafini'den ortak açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin, "Şu ana kadar planlandığı gibi operasyon devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor." dedi.

Başbakan Yıldırım ve Nijer Başbakanı Brigi Rafini, Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı.

Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminde dost ve kardeş ülke Nijer'in, Türkiye'nin yanında yer aldığını hatırlattı.

Nijer'in demokrasiden yana darbeye karşı net bir duruş sergilediğini belirten Yıldırım, "Bununla da kalmadınız, ülkenizde faaliyet gösteren bu terör örgütüne ait FETÖ okullarını hemen Maarif Vakfına devrettiniz ve böylece terör örgütüne gereken karşılığı verdiniz. Bunun için ülkemiz ve milletimiz adına sizlere teşekkürlerimizi sunuyoruz." diye konuştu.

Bir basın mensubunun, terörle ortak mücadele ve Zeytin Dalı Harekatı'ndaki son duruma ilişkin sorusu üzerine Yıldırım, son yıllarda Boko Haram, DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin saldırısına maruz kalan Nijer'e Türkiye olarak verdikleri destekleri sürdüreceklerini dile getirdi.

Yıldırım, özellikle G5 ortak askeri gücünün kurulmasını ve bu güce uluslararası toplumun sağladığı desteği önemsediklerini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Sayın Başbakanın da ifade ettiği gibi terör dünyanın başının belası, insanlığın ortak sorunu. İster Nijer'de ister Avrupa'da ister Türkiye'de ister Pakistan'da ister dünyanın neresinde olursa olsun terör; masum, mazlum insanları gözünü kırpmadan öldüren, istikrarı bozan ve ülkelerin huzuruna kasteden alçak örgütlerdir. Bunların adının ne olduğunun önemi yok. Hepsinin hedefi aynıdır; insanlara karşı zulmetmek, baskı kurmak, onların hayatına kastetmek, böylece ülkelerin güvenliğini ve istikrarını zaafa uğratmak. Bu konuda 40 yıllık tecrübeye sahip bir ülkeyiz."

Terörün her türlüsüne karşı amansız bir mücadele verdiklerini ifade eden Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'nın amacının, Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlamak, bölgede terör oluşumlarına son vermek, orada yaşayan Kürt, Arap ve Türkmenler üzerindeki zulmü kaldırmak olduğunu belirtti. Yıldırım, şunları söyledi:

"Ayrıca Afrin bölgesinden, hudutlarımızın dışından ülkemize vaki saldırıların, füze saldırıları ve terör saldırılarının önüne geçmek ve ülkemizin, sınırlarımızın güvenliği, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini sağlamak amacıyla bu operasyon başlamıştır. 5'inci günündeyiz. Şu ana kadar planlandığı gibi operasyon devam ediyor. 214 hedef vurulmuş ve etkisiz hale getirilmiştir. Alanda temizlik çalışmaları sürdürülüyor. Bundan sonra ne olacak diye sorarsanız, bölge terörden, PKK/YPG/PYD bunlar hepsi aynı terör örgütü ve DEAŞ'tan tam anlamıyla temizleninceye kadar, ülkemize yönelik, bölgede yaşayan Kürtlere, Araplara ve Türkmenlere yönelik hiçbir silahlı tehdidin, eylemin kalmayacağı anlaşılıncaya kadar bu operasyon sürecek. Planlandığı şekilde gidiyor. Herhangi bir sorunumuz yok."

Yıldırım, "Yarın 25 Ocak, 1996'da Ege Denizi'nde yaşanan Kardak kayalıkları krizinin yıl dönümü. Bölgede uzun süredir bir hareketlilik var. Bu konuda değerlendirmeniz olacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Kardak'ta 96'da yaşanan krizi bugüne taşımak, bununla ilgili bir faaliyet göstermek, yeni bir kriz oluşturmak komşuluğa yakışmaz. Biz terörle mücadeleyle meşgulken bulanık suda balık avlama hevesine komşularımızın kapılması hiç yakışık almaz. Bunu da hoş karşılamayız. Ama buna benzer bir faaliyet eğer olursa, Türkiye olarak bizim her zaman tedbirimiz vardır. Hiç kimse endişe etmesin."

BİZE ULAŞIN