14 Yaşındaki kız çocuğuna "sürgün"

İşgalci İsrail, ailesi Batı Şeria'da yaşayan 14 yaşındaki Filistinli kız çocuğunu Gazze'ye sürgün etti. 14 yaşındaki Filistinli Gade Rami Fevi'nin gözaltına alındıktan üç gün sonra 23 Ocak'ta ailesine bilgi verilmeksizin Erez Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye gönderildiği ve Batı Şeria'ya geri dönmesine izin verilmedi ortaya çıktı.

14 Yaşındaki kız çocuğuna sürgün

İsrail'deki Hamoked İnsan Hakları Örgütü'nde görevli avukat Abir Cubran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ailesiyle Batı Şeria'daki Er-Ram beldesinde yaşayan 14 yaşındaki Filistinli Gade Rami Fevi'nin "Kudüs'e girme izni bulunmadığı" gerekçesiyle gözaltına alındığını söyledi.

AİLESİNE HABER VERİLMEDEN SÜRGÜN EDİLDİ!

Söz konusu kız çocuğunun davasıyla ilgilenen Cubran, Gade'nin gözaltına alındıktan üç gün sonra 23 Ocak'ta ailesine bilgi verilmeksizin Erez Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye gönderildiğini ve Batı Şeria'ya geri dönmesine izin verilmediğini anlattı.

Gade'nin şu anda Gazze'deki akrabalarının yanında kaldığını söyleyen Cubran, "Gade, ailesinden uzakta psikolojik olarak zor günler geçiriyor." dedi.

SINIR KAPISINA BIRAKTILAR!

Çocuğun Gazze'ye gönderilme gerekçesi olarak babasının Gazze'deki bir adrese kayıtlı olmasının gösterildiğini belirten Cubran "Gade, Batı Şeria'da doğmuş ve Gazze'de hiç bulunmamış. Babasının Gazze adresine kayıtlı olmasından dolayı onu alıp Erez Sınır Kapısı'na bırakmışlar." şeklinde konuştu.

İsrail makamlarının çocuk olduğunu dikkate almaksızın Gade'yi yazılı adrese bırakmış olmalarının ilginç olduğuna dikkati çeken Cubran "Gade'nin bir çocuk olarak başına gelen bu durum en basit insan hakkı ihlalidir." ifadesini kullandı.

Filistin'de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası'nın (2. İntifada) ardından İsrail yönetimince inşa edilen Ayrım Duvarı nedeniyle Batı Şeria'daki üç milyona yakın Filistinli işgal altındaki Doğu Kudüs ile İsrail'e geçiş yapamıyor.

Ayrım Duvarı'nın diğer yakasında kalan mahallelerde oturan Filistinlilerin Kudüs kimliği bulunmuyor ve Kudüs'e özel izinle girmeleri gerekiyor.

BİZE ULAŞIN