CHP ve HDP neden karşı çıkıyor?

Hilal Kaplan bugünkü yazısında Adana’da 4 yaşındaki kız çocuğunu istismar eden sapıktan yola çıkarak “Cinsel suçlara idam ama nasıl” sorusunu sordu. CHP ve HDP’li vekillerin bu sapıkların hadım edilmesine bile karşı çıktığına vurgu yapan Hilal Kaplan yazısını şu sözlerle bitiriyor: “Ak Parti, bu muhalefete rağmen cinsel suçlular için kimyasal hadım cezasını hayata geçirmişken,bu muhalefetle birlikte idam cezasının geçmesini sağlayabilir mi sizce?”

CHP ve HDP neden karşı çıkıyor?

HİLAL KAPLAN'IN YAZISINDAN BAŞLIKLAR

Toplumun her kesiminde çocuk tacizcilerine idam cezası verilmesi noktasında bir mutabakat oluşmuş durumda. Ancak meclisteki iki muhalefet partisi, bırakın idamı, cinsel suçlulara 'kimyasal hadım' cezasının verilmesinebile karşı çıkmıştı. Sonunda AK Parti, 2016'da, cinsel suçlulara yönelik kimyasal hadım cezasının yasalardaki bir seçenek olarak yer almasını sağladı. Ancak CHP Kadın ve ÇocukHakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, hadım cezasına şu gerekçeyle karşı çıktı:"Mahkûmlar ve suçlular da insan haklarına sahiptir ve cezaların bile insan onurunauygun olması gerekmektedir. Mahkûmların hadım edilmesi hırsızlığı önlemek için hırsızların kolunun kesilmesine benzemektedir. Bu da kısasa kısas bir cezalandırma anlayışıdır. Bazı ülkelerde buna benzer uygulamaların yapılıyor olması bunun insan haklarına aykırı olduğu gerçeğini değiştirmemektedir."
Evet, CHP'li kadın bir milletvekili, kadın ve çocukları korumak noktasında CHP'yi temsil eden bir milletvekili, cinsel suçluların insan haklarından ve kısas cezasının İslâm hukukunu hatırlattığından hareketle hadım cezasına bile karşı çıkmıştı.
Aynı şekilde HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu da kimyasal hadım cezasına karşı çıkarak, Adalet Bakanlığı'na uzunca bir soru önergesi göndermişti. Bahsi geçen önergedeki sorulardan birisi şuydu: "Zorunlu hadım gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve anayasa ile koruma altına alınmış kişi dokunulmazlığı ve yaşama hakkı başta olmak üzere temelhaklarla, işkence yasağı gibi yasakları ihlal eden bu ağır cezanın bir yönetmelikledüzenlenmesi konu ve usul unsurları açısından Anayasa'nın 124. maddesine aykırı değil midir?"
Ak Parti, bu muhalefete rağmen cinsel suçlular için kimyasal hadım cezasını hayata geçirmişken,bu muhalefetle birlikte idam cezasının geçmesini sağlayabilir mi sizce?

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

BİZE ULAŞIN