10 bin polis alımı müjdesi! POMEM başvurusu nasıl yapılır?

Polis akademisinin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada 22. dönem için lisans mezunlarından 7.200 erkek, 800 kadın; önlisans mezunlarından ise 1.800 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 10.000 öğrenci adayı alınacağı bilgisi paylaşıldı. Bu açıklamadan sonra vatandaşlar POMEM başvurusu nasıl yapılır? Hangi bölümlerden mezun olanlar polis olabilir? sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. Bu soruların cevapları haberimizde.

10 bin polis alımı müjdesi! POMEM başvurusu nasıl yapılır?

Polis akademisine girme konusunda iştahlı, hevesli yüzbinlerce genç, akademi tarafından yapılacak açıklamayı bekliyordu. Polis adaylarının beklediği o açıklama www.pa.edu.tr'den yapıldı. "22.Dönem POMEM ' e Başvuru Yapacak Adayların Dikkatine" şeklinde yapılan açıklamada POMEM başvurusu nasıl yapılır? sorusunun yanıtı da açıklandı.

POMEM başvuru şartları nelerdir? sorusunu yanıtı 22. dönem için henüz belli olmasa da geçtiğimiz dönemki başvuru şartları şu şekilde...

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından duyurunun ardından gözler başvuru şartlarına çevrildi. 22. Dönem Polis Alımı başvuru şartları henüz yayınlanmadı. İşte, geçtiğimiz dönem yapılan alımlarla ilgili şartlar hakkında bazı detaylar;

"Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir, (Yabancı Ülkeden alınan önlisans, lisans diplomaları YÖK Başkanlığından alınan denklik belgesi ile birlikte kabul edilecektir.)

KPSS'de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (70,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8'inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80'ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için 2016 veya 2017 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), 2016 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (56,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak)
Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, kadınlarda 162 cm olacaktır.

Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön lisans programına alınacak öğrencilerin; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18.00 (dahil) ile 27.00 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir."

BİZE ULAŞIN