Son dakika: Deniz Kuvvetleri davasında karar çıktı

Fetullahçı terör örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığında yaşanan eylemlere ilişkin 73 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. Mahkeme, 47 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verirken, 18 sanığı müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Son dakika: Deniz Kuvvetleri davasında karar çıktı

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, taraf avukatlar ve müştekiler katıldı. Davanın 9 Kasım 2017'de görülen celsesinde cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını vermiş, sanıklar ile avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları dün tamamlanmıştı.

3'Ü FİRARİ 8 SANIĞIN DOSYASININ AYRILMASI HÜKMÜ

Bugünkü celsede son sözleri sorulan sanıklar suçsuz olduklarını öne sürerek beraat talebinde bulundu. Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, aralarında dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı eski Tuğamiral Murat Şirzai, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanvekili eski Tuğamiral İrfan Arabacı ile dönemin Deniz Kuvvetleri Harekat Eğitim Daire Başkanı eski Tuğamiral İhsan Bakar'ın da aralarında bulunduğu 47 sanığı "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. 18 sanığın da aynı suçtan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar veren mahkeme, taktir indirimine giderek cezayı müebbet hapis cezasına çevirdi. Heyet, 3'ü firari 8 sanığın ise dosyasının ayrılmasına hükmetti.

BİZE ULAŞIN