"Türkiye namusumuzu kurtardı"

Suriyeli sığınmacılar, Türkiye'nin onlara sahip çıktığını dile getirdiler. Sığınmacı Abdullah Ahmed, "YPG/PKK, eşyalarımızı çalmaya geldi. Türkiye olmasaydı namusumuz kirlenirdi, Türkiye namusumuzu kurtardı." ifadelerini kullandı. Suriyeli sığınmacılar Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıyla sonuçlanmasını ümit ediyor.

Türkiye namusumuzu kurtardı

Terör örgütü YPG/PKK'nın zulmü nedeniyle ülkelerinden kaçmak zorunda kalan Suriyeli Kürt sığınmacılar, vatanlarına dönecekleri günü özlemle bekliyor.

- Abdullah Ahmed: -"YPG/PKK, savaşmaya değil eşyalarımızı çalmaya geldi. Biz her şeyimizi bırakarak Türkiye'ye sığındık. Elhamdülillah şimdi sağ ve selametteyiz. Türkiye olmasaydı namusumuz kirlenirdi, Türkiye namusumuzu kurtardı" - "Terör örgütü YPG ve PKK aralarına perde koyuyorlar, 'iş birliği içinde değiliz' diyorlar. Eğer YPG 'sadece Suriye'deki Kürtler için mücadele ettiğini' söylüyorsa, o zaman Abdullah Öcalan'ın fotoğrafını oraya niye asıyor? Abdullah Öcalan'ın fotoğrafının Suriye topraklarında ne işi var? Terör örgütü PKK, 'sadece Türkiye'ye karşı mücadele ettiğini' söylüyor, o zaman Suriye'de ne işi var"

TÜRKİYE TÜM İHTİYAÇLARIMIZI KARŞILIYOR

- 84 yaşındaki Hasan: "Burada her şeyimiz Türk devleti tarafından karşılanıyor ama biz topraklarımızı çok özledik. Sabrediyoruz ki ülkemize dönelim. Yeter ki topraklarımızda barış, huzur ortamı sağlansın"

Suriye'deki iç savaştan kaçan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 30 bin Suriyeli Kürt, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) oluşturulan Şanlıurfa'daki Suruç Çadır Kenti'nde yaşamını sürdürüyor. Kendilerine sunulan imkanlardan dolayı Türkiye'ye minnet duyan Suriyeli sığınmacılar, topraklarında çatışma olmamasına rağmen terör örgütü YPG/PKK'nın baskı, şiddet ve zulmü nedeniyle evlerine dönememenin de üzüntüsünü yaşıyor.

TÜRKİYE OLMASAYDI NAMUSUMUZ KİRLENİRDİ

Türkiye'de güven içinde yaşamlarına devam ettiklerini vurgulayan Ahmed, şöyle konuştu: "YPG/PKK, savaşmaya değil eşyalarımızı çalmaya geldi. Biz her şeyimizi bırakarak Türkiye'ye sığındık. Elhamdülillah şimdi sağ ve selametteyiz. Türkiye olmasaydı namusumuz kirlenirdi, Türkiye namusumuzu kurtardı, Şengal'deki gibi kadınlarımızı satarlardı. Orada bizim eşyalarımızı çaldılar, üstüne de kalkıp tehditler gönderiyorlar. Oradaki yakınlarımıza eziyet ediyorlar. Onlarda merhamet yok, DEAŞ'tan bir farkları da yok."

EĞER TERÖR ÖRGÜTÜ OLMAZSA TÜRKİYE ORADA SAVAŞMAK ZORUNDA KALMAZ

Ahmed sözlerine şöyle devam etti: "Terör örgütü Suriye'de faaliyet göstermese niye Türkiye vurmak zorunda kalsın. Eğer terör örgütü olmazsa Türkiye orada savaşmak zorunda kalmaz. Türkiye niye Kuzey Irak'taki Kürtleri vurmuyor? Çünkü orada terör örgütü yok, çünkü terör örgütü burada zulüm yapıyor."

Terör örgütü DEAŞ'tan kaçtıklarını ancak daha sonra bölgeyi işgal eden YPG/PKK'nın evlerine ve arazilerine el koyduğunu kaydeden Ahmed, bölgenin bir an önce terör örgütünden temizlenmesini beklediklerini ifade etti. Ülkelerinde artık silah ve bombaların yerine barış ve huzurun hakim olmasını isteyen Suriyeliler, Afrin bölgesinde sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı'nın başarıyla sonuçlanmasını temenni ediyor.

BİZE ULAŞIN