Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan flaş açıklamalar

Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Terör örgütü PYD, Afrin'i ikinci Kandil yapmaya çalışmaktadır. Hamdolsun bu müdahale ile Afrin'in ikinci bir Kandil olması engellenmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan flaş açıklamalar

Sivillerin Afrin'den çıkartılmasını PYD'nin engellediğini ifade eden İbrahim Kalın, "Terör örgütü PYD, Afrin'i ikinci Kandil yapmaya çalışmaktadır. Hamdolsun bu müdahale ile Afrin'in ikinci bir Kandil olması engellenmiştir" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Doğu Guta ile ilgili bugün öğleden sonra İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile telefonda görüşeceğini bildirdi.

İbrahim Kalın açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Türkiye'ye dönük eleştiriler getirmek yerine müttefiklerimizin terör örgütünün işlediği savaş suçlarını eleştirmeleri gerekir. Bununla ilgili de gerekli resmi kanallardan girişimlerimizi yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. ABD kontrolünde hareket eden PYD'nin Münbiç'ten Afrin'e kaydırılmasının mutlaka engellenmesi gerekir. Biz sahada gerekli tedbirleri aldık. 2 hafta önce Halep'ten rejime yakın olduğu söylenen grupların Afrin'e sızma girişimi oldu ama akamete uğratıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan flaş açıklamalar

DOĞU GUTA'DA YAŞANANLAR-"İNSANLIĞIN VİCDANI TÜRKİYE'DE ATIYOR"

Ateşkes ilan edildi ama rejim ihlal ediyor. Cumhurbaşkanımız yoğun bir diplomasi girişimi başlattı. Amacımız ateşkesin tutarlı bir şekilde uygulanması. Rejimin saldırılarını durdurması. İnsani yardımların geçişine izin verilmesi gerekiyor. Ateşkes süresinin uzatılması için girişimlerimiz devam ediyor. Bu manada insanlığın vicdanı Türkiye'de atıyor.

AB ÜYELİĞİ

Suriyeli mülteciler için ayrılan fonların aktarımı konusunda bir süreç ilerliyor ama arzu edilen hızda ve etkinlikte değil. En azından ikinci 3 milyarın daha hızlı bir şekilde aktarılması, mültecilere ulaştırılması konusunda biz Türkiye olarak kendi aramızdaki çalışmalarımızı, koordinasyonumuzu tamamladık. Öte yandan Avrupa'daki İslamofobi endişe verici bir şekilde artıyor. Sayılar çok endişe verici. Türkiye'de başka bir azınlığa böyle saldırılar olsaydı Batı dünyası tüm dünyayı ayağa kaldırırdı. Avrupa'da yükselişe geçen bu durumdan endişe duyuyoruz. Bu trendler böyle devam ederse Avrupa tanınmaz bir hale gelecektir. Avrupalı siyasetçilerin bu konu üzerinde durması gerekiyor.

KADINLAR GÜNÜ

Her şeyden önce kadının bir insan olarak muamele görmesi için hem hukuki hem de toplumsal hassasiyetlerin canlı tutulması gerekir. Bu vesileyle dünya kadınlar gününü tebrik ediyorum. Türkiye'de özellikle son 10 yılda çok önemli adımlar atıldı.

OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ

Bu kampanyanın da kadınların bilinçlenmesi konusunda farkındalığı artıracağını düşünüyoruz.

YUNANİSTAN İLE BAYRAK GERGİNLİĞİ

5 Mart'ta Atina'da yapılan bir gösteride ırkçı parti tarafından Türkiye Cumhuriyeti bayrağının yakılmasını nefretle kınıyoruz. Bu konuda girişimler de yaptık. Yunan makamlarından derhal bunların faillerinin bulunması ve hukuk önüne çıkartılması için beklentimizi ifade etmek istiyorum. Ülkeler arasında görüş ayrılıkları olabilir, farklı yorumlar olabilir ama bir ülkenin bayrağını yakmak nefret suçudur.

PENTAGON'UN SKANDAL AÇIKLAMALARI

Amerikalı yetkililerin Başkan, Bakan düzeyinde konulara muhalif açıklamalar yaptığını görüyoruz. Burada yönetim zafiyeti olduğu çok açık. Terör örgütünün mensubuna askeri bir atıfta bulunmak bir terör örgütünü meşru kılmak demektir. Bilgi eksikliği yok, zihniyet soruun var. Bu tür açıklamaların kurmuş olduğumuz üçlü mekanizmaya ve ciddiyetimize gölge düşürmektedir. Terör örgütünü meşrulaştırmaya yönelik bu açıklamalardan derhal vazgeçmelidir. Bu konuda kullandıkları bu sıfatlar bizim için bir şey ifade etmiyor. Biz mücadelemize devam edeceğiz.

DOĞU AKDENİZ'DE SONDAJ GERİLİMİ

Burada tarafların ortak bir çalışmayla yapması yönünde bizim baştan beri ortaya koyduğumuz bir prensip var. Ancak bunu Rum tarafı ihlal ediyor. Böyle olunca da biz hukuki ve siyasi olarak devreye girdik. Arama gemisinin oraya gelmesiyle ilgili bir süreç ilerliyor. 6. Filo henüz oraya gelmedi. Bizim girişimlerimiz devam ediyor. Bizim uhdemiz olan bölgelerde biz arama sondaj çalışmalarına devam edeceğiz. Buradan çağrıda bulunuyorum: Ortak bir çalışma yapsınlar. Egemenlik haklarını ihlal edecek bir şekilde orada arama çalışmalarına girerseniz bunun tabii ki sonuçları olur.

ERKEN SEÇİM İDDİALARI

Bunlar zihin bulandırıcı spekülasyonlar. Erken seçim yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama açık ve net ortada. Bu konuyu her gün kurcalamak açıkçası bana mantıklı gelmiyor.

TRUMP'IN KUDÜS AÇIKLAMALARI

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması sürecini yaşadık ve ABD bu konuda yalnız kaldı. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok önemli bir liderlik görevi yürüttü. ABD küresel anlamda yalnız kaldı. Mayıs ayında ABD'nin bu uygulaması ile birlikte küresel bir tepki tekrar doğacaktır. Maalesef Orta Doğu'da yürüyen bir barış süreci yok. ABD'ye tepkiler daha da artacaktır .Bizim çağrımız bu anlamsız işten uzak durmalarıdır.

BİZE ULAŞIN