Daily SABAH diplomatlara Afrin’i anlattı

Daily Sabah ve İstanbul Konsoloslar Birliği tarafından düzenlenen toplantıda “Türkiye’nin Afrin Operasyonu” üzerine diplomatlar ve işadamları bilgilendirildi

Daily SABAH diplomatlara Afrin’i anlattı
Daily Sabah Center'ın ev sahipliğinde İstanbul Konsoloslar Birliği (ICC) işbirliğiyle düzenlenen toplantı önceki akşam diplomatların ve işadamlarının katılımıyla İstanbul'da bir otelde gerçekleşti. Etkinliğin ev sahipliğini yapan Daily Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz, Türkiye'nin Afrin'de sivillerin haklarını koruma amaçlı bir operasyon gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Bu bölgede YPG ve PKK unsurları, kendi gibi düşünmeyenlere yaşam hakkı tanımadı. Kendi gibi düşünmeyen Kürtleri de buradan sürdüler. Biz bunu kanıtlarıyla anlatıyoruz." dedi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet de toplantıda, uluslararası şirketlerin yöneticileri ve İstanbul'da görev yapan başkonsoloslara Türkiye'nin yürüttüğü harekatın, uluslararası haklılıklarını anlattı. Aybet, "Türkiye, Afrin'de güvenli bir alan istiyor. Bu savaşa girmemizin üç nedeni var. Öncelikle, YPG'nin önünü kesmek. İkincisi, YPG'nin PKK'ya silah sağlamasını ve Amanos'a yerleşmelerini engellemek ki bu ana nedeni. Son neden ise, PKK teröristleri, Afrin'deki YPG'den patlayıcı kullanımında eğitim almasını sonlandırmak. Bu tehditler altındaki her ülke aynı şekilde müdahale ederdi. Milli güvenliği tehdit eden her şey her ülke için bir problemdir. Bu nedenlerden dolayı Türkiye bu operasyonu yürütmekte her türlü hakka sahiptir" dedi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Gülnur Aybet yabancı misyon şeflerine Türkiye'nin yürüttüğü harekatın, uluslararası haklılıklarını anlattı.

ICC Başkanı ve Macaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Balazs Hendrich de bilgilendirme toplantısını doğru ve dengeli olarak değerlendirdi.

Derviş UĞURLU - Beyza KABASAKAL / SABAH
BİZE ULAŞIN