Son dakika: Bölge Adliye Mahkemesi’nden 15 Temmuz davalarına ilişkin ilk karar

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar Camisi'nin işgal edilmesine ilişkin 7 sanıktan 5’inin ağırlaştırılmış müebbet ve 200’er yıl hapis, 2 sanığın da müebbet ve 166’şar yıl hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin verilen yerel mahkeme kararı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi(BAM) tarafından onandı. Bu karar, BAM tarafından 15 Temmuz davalarına ilşkin kayıtlara geçen ilk karar oldu.

Son dakika: Bölge Adliye Mahkemesi’nden 15 Temmuz davalarına ilişkin ilk karar

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi ve Arıcılar Camisi'nin işgal edilmesine ilişkin davada kararını açıklayan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu 7 sanıktan 5'inin ağırlaştırılmış müebbet ve 200'er yıl hapis, 2 sanığın da müebbet ve 166'şar yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar vermişti.

Ali Öztürk başkanlığındaki Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar, eski binbaşı Özgür Araz, yüzbaşılar Yavuz Selim Dayı, Muhammed Hayrettin Şahin ile Levent Güngör, üsteğmen Ayhan Bağdat'ın "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetmişti.Mahkeme, bu sanıklara ayrıca 18 kişiye karşı ayrı ayrı "Cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" ve benzer suçlardan toplamda 200'er yıl hapis cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

166 YIL 8'ER AY HAPİS CEZASI...

Uzman çavuşlar Mehmet Türkmen Seyhan ile Fatih Alkan'a da "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme takdiri indirim maddelerini uygulayarak iki sanığa verilen bu cezayı müebbet hapis indiren mahkeme, Seyhan ve Alkan'a "Cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" ve benzer suçlardan da ayrıca 166 yıl 8'er ay hapis cezası verilmesini karara bağlamıştı.

Kararın sanık avukatlarınca İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne temyiz edilmesi üzerine dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, kararını açıkladı. Daire, yerel mahkeme kararını yerinde bularak onadı. Söz konusu karar, Bölge Adliye Mahkemsi'nden 15 Temmuz davalarına ilişkin ilk karar olarak kayıtlara geçti. Sanıkların karara Yargıtay nezdinde itiraz hakları da bulunuyor.

BİZE ULAŞIN