Ankara ve Washington teması başlıyor

Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler düzeltmek adına toplantılar gerçekleşiyor. Toplantıların ana konusunda Suriye meselesi ve terör örgütü PYD/PKK var.

Ankara ve Washington teması başlıyor

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler son dönemde kritik bir süreçten geçiyor. Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler düzeltmek adına toplantılar gerçekleşmeye başladı. Toplantının ana konusunda Suriye meselesi ve terör örgütü PYD/PKK olacak.

TÜRKİYE'NİN KARARLI DURUŞU

Türkiye'nin kararlı duruşu ABD'nin geri adım atmasına neden olmuş ve ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un bu nedenden dolayı şubat ayında Türkiye'yi ziyarete gelmişti. Yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki sorunlar ve görüş ayrılıklarını yok etmek için birlikte çalışma kararı alınmıştı. Bu kararın ardından ilk toplantı gerçekleşmeye başladı.

ABD ile üçlü mekanizma görüşmesi başlıyor

ABD İLE MÜNBİÇ PAZARLIĞI

Toplantıda belirli mekanizmaların kurulmasına karar verildi. Bu mekanizmalar, Suriye iç savaşı ve PYD/PKK terör örgütleriyle mücadele olacak. Öncelikli görüşme, Türkiye'nin isteği olan Münbiç'ten terör örgütü PYD/PKK'nın temizlenmesi üzerine olacak. A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün, "toplantının ana teması Türkiye ve ABD arasındaki kötü ilişkinin son bulması ve mümkünse düzelmesi için neler yapılabilir" açıklamasında bulundu.

Toplantının diğer ana konusu, Türkiye'nin de önceliği olan ABD'nin terör örgütü PYD/YPG-PKK terör örgütleri arasındaki temasın kesilmesi üzerine olacaktır. Ayrıca ABD'nin terör örgütlerine verdiği silahların toplatılması isteği görüşülecektir.

BİZE ULAŞIN