‘Farkımızı ortaya koyalım’

SABAH gazetesi tarafından her yıl 8 Mart öncesinde düzenlenen "Dünya Kadınlar Günü" toplantısı bu yıl da onur konuğu, İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Konseyi Başkanı Dr. Esra Albayrak ile siyaset, iş, medya, sanat, spor dünyasından önemli isimlerin katılımıyla gerçekleştirildi. İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Konseyi Başkanı Dr. Esra Albayrak: Farkımızı kadın olarak ortaya koymalıyız. Her kurumun 'Cinsiyet Politika Belgesi' olmalı. Gazetelerde hiçbir kadının -kimsenin- kıyafeti, kilosu alay konusu yapılmamalı...

‘Farkımızı ortaya koyalım’

SABAH gazetesi tarafından her yıl 8 Mart öncesinde düzenlenen "Dünya Kadınlar Günü" toplantısı bu yıl da onur konuğu, İslam İşbirliği Teşkilatı Kadın Konseyi Başkanı Dr. Esra Albayrak oldu.Toplantıya AK Parti Grup Başkan Vekili İlknur İnceöz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan, AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez, Türkiye İşkadınları Derneği Başkanı (TİKAD) Nilüfer Bulut, Kadın ve Demokrasi Derneği Başkanı Dr. Sare Aydın, avukat Kezban Hatemi gibi isimler ile SABAH ve Takvim yazarları, atv ve aHaber temsilcileri katıldı.

Ev sahibi olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren Şebnem Bursalı "Biz kadınlar olarak ayrıcalık değil eşitlik istiyoruz. Hem iş yaşamında hem sosyal dünyada nüfusun yarısının olmadığı bir dünya mümkün değil" dedi."KADINLARIN İKİNCİLLEŞTİRİLMESİ ARTIK SON BULMALI"

Esra Albayrak ise kadının hem toplumsal hayatta hem aile hayatındaki rolüne dikkat çekti. Albayrak şöyle konuştu: "Kadınların ikincilleştirilmesi artık son bulmalı. Kadınlar arası mentorluk anlayışının gelişmesi lazım. Kadın kusursuz olacak, güçlü olacak, evinin annesi olacak. Üzerimize çok fazla yük bindiriyoruz. Kamusal olarak erkekleşerek çoğalacaksak, kadının farkı ortaya çıkmayacaktır. Bir projeye kadın eli değdiğinde bunu anlıyoruz. Biz farkımızı kadın olarak ortaya koymalıyız. Her kurumun kendine ait bir 'Cinsiyet Politika Belgesi' olmalıdır. Şu an Türkiye'nin gündemini meşgul eden cinsel istismar sadece Türkiye'de değil, dünyada da çoğaldı. Bu küresel bir problem fakat Türkiye'ye özgü bir problem gibi lanse ediliyor. Hal böyle olunca da, insanlar ümitsizleşiyor. Bu kötü olayları görmezden gelmek değil tabi ki, ama Türkiye, haberlerde gördüğümüz kadar kötü bir yer değil. Olumlu, içinde güzellikler olan bir ülke. Ve biz gençlere bu güzellikleri göstermeli, onların olumlu davranışlarını takdir etmeliyiz. Görsellik çağında yaşıyoruz ve nesiller gördükleriyle büyüyor."

Toplantıdaki diğer görüşler ise şöyle:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan: Bizim için en büyük şanslardan biri kadınlara ve gençlere çok kıymet veren bir Cumhurbaşkanımızın olması. Hem teşkilatlanma açısından hem siyasi açıdan bizim için çok büyük fırsat. "Kadın kadının kurdudur" lafının kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum. Gençlerin, özellikle kadınların yetişmesi açısından elimizden geleni yapıyoruz.TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut: Ekonomik anlamda güçlü değilseniz kapitalist sistem sizi öğütüyor. Kadınların ekonomik anlamda güçlü olması gerekiyor.

MEDYADA DÖNÜŞÜMÜ SABAH BAŞLATACAK

Esra Albayrak'ın "Gazetede kadını ikincilleştiren bir üslup olmamalı. Mizahla bile olsa, kadını ayrımcı bir üslupla ikincilleştiren hiçbir cümle bir gazetede yer almamalı. Hiçbir kadının -kimsenin- kıyafeti, kilosu alay konusu olmamalı. Kurumlar olarak bu konularda yaptırımlar açısından biraz daha cesur olabiliriz" sözlerinden yola çıkılarak; Sabah Gazetesi öncülüğünde "Medyada Dönüşüm İnisiyatifi"nin kurulmasına karar verildi. STK yöneticileri, siyasetçi ve akademisyenlerden oluşacak bu yapı, bir koordinasyon kurulu oluşturarak medyada cinsiyet eşitliği sağlamaya yönelik çalışmalarına öncelikle 2018 yılı planlamasıyla başlayacak. Bu kapsamda; medyanın kamuoyunu eşitlik konusunda bilinçlendirme işlevini harekete geçirecek tüm paydaşlar bir araya getirilecek.SONUÇ KARARLARI

SABAH Gazetesi tarafından "Medyada Dönüşüm İnisiyatifi" kurulacak.
İşyerlerinin resmi olarak düzenlenmiş "Cinsiyet Politikası Belgesi" olmalı ve bunun gerçekleşmesi yolunda gereken çalışmalara başlanmalı.
Kadına karşı şiddet konusunda farkındalık yaratmak ve önlem almak için, televizyon spotları içeren bir kampanya düzenlenmeli. Bu kampanyada, aile içi şiddetin doğuracağı olumsuz sonuçlar net olarak aktarılmalı.
Olumsuz haberlerin yanı sıra, kadın başarısı ve gelişimine dair pozitif örnekler de medya tarafından öne çıkarılmalı.
Yükseköğrenim görme fırsatı bulamayan kadınların eğitilerek istihdamı için kurslar açılmalı; bu yönde özel sektör girişimde bulunmalı.
Şirketlerin kadın çalışan kotası artırılmalı.Esra Albayrak, etkinlik için SABAH'a teşekkür etti. (Soldan sağa: atv Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı- Esra Albayrak - SABAH Kurumsal İletişim Direktörü Fecir Alptekin - atv sunucusu Nihan Günay)KİMLER KATILDI?
Tv Programcısı Esra Erol
Güral Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Sema Güral Sürmeli
Rotaforte Yönetim Kurulu Baskanı Şermin Cengiz
AK Parti Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı
AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz
SABAH Kurumsal İletişim Direktörü Fecir Alptekin
SABAH Ekler Genel Yayın Yönetmeni Şengül Balıksırtı
Türkiye İş Kadınları Derneği Başkanı Nilüfer Bulut
SABAH Yazarı Şelale Kadak
Avukat Kezban Hatemi
SABAH Gazetesi Ekler editörleri Pınar Yıldız Yüksel ve Sonat Bahar
İİT Kadın Konseyı Başkanı Esra Albayrak
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan
SABAH Yazarı Hilal Kaplan
Marmara Üni. Bankacılık Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan
SABAH Yazarı Dilek Güngör
Modacı Zeynep Kartal
Ekavart Galerisi Sahibi İnci Aksoy
Ekol Hastanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Figen Baz
Züleyha Özgül
atv Ankara Temsilcisi Şebnem Bursalı
Mozaik Reklam Danışmanlık Şirket Sahibi Mukaddes Akça
Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander
Roman Hazır Giyim Tasarım Direktörü Suzan Toplusoy
Hilal Kosif
Kadın ve Demokrasi Derneği Başkanı Dr. Sare Aydın
Kent Üni. Rektörü Prof. Dr. Neşe Kavak
Silk&Cashmere Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur

BİZE ULAŞIN