“Arkadaşım nasıl? Önce ona müdahale edin” diyorlardı

Zeytin Dalı Harekâtı’nda görev alan uzman doktor Eren Usul, Afrin harekatında yaralanan askerlerin kendi canlarından daha fazla silah arkadaşlarını ve vatanı düşündüklerini anlattı

“Arkadaşım nasıl? Önce ona müdahale edin” diyorlardı
Suriye'nin kuzeyini teröristlerden temizlemek için mücadele veren Mehmetçik'in vatan için yaptığı fedakarlıklar destanlara sığmaz. Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan Uzman Doktor Eren Usul, tanıklık ettiği duygu dolu kahramanlık hikayelerini anlattı.

AĞRISINI 3 GÜN GİZLEDİ
Bölgede bir ay görev yapan Usul, ayağına top mermisi düşmesi sonucunda yaralanan bir askerin çekilen filminde ayağının iki parmağında kırık tespit edildiğini belirterek, "Ayağındaki şişlik fazlaydı. Ne zaman olduğunu sorduğumda kahraman askerimiz bana doğru eğildi ve sesini kısarak 'Hocam aslında top mermisi üç gün önce düştü. Operasyon bölgesinden ve görev yerimden ayrılmamak için komutanlarıma söyleyemedim. Ağrı ve sızısını üç gün çektim ancak gelebildim. Bunu siz de söylemezseniz sevinirim.' demişti. Bir şey söyleyemedim sadece elini sıktım" dedi. Havan saldırısı sonrasında yaralanan ve Hatay'ın Hassa ilçesindeki devlet hastanesinde elele tutuşan sözleşmeli erler Ali Uysal ve Olcay Özçam'a da ilk müdahaleyi kendisinin yaptığını anlatan Doktor Usul, "Şarapnel parçaları vücutlarına isabet etmiş beş tane askerimiz vardı. Hangi askerimizin yanına gidip sorsam, 'Hocam ben iyiyim, arkadaşım nasıl, önce ona müdahale edin' cevabını aldım. Hepsi kendisinden önce kardeşinin tedavisini istiyordu. O askerlerimiz ilk müdahaleleri boyunca ellerini bırakmadılar. Diğer ellerini ise UMKE ekiplerimiz tutuyordu. Hem yaralarını sarıyor hem gönüllerini alıyordu" dedi.

KORKUSUZ GÖZLER
Usul, "15 Temmuz gecesi Dışkapı Hastanesi'nde görev yaptığım acil servise gittim. O gece yaralı vatandaşlarımızın hiçbirinin gözünde acı ve korku görmemiştim. 1.5 yıl sonra aynı gözleri yaralanan askerlerde gördüm. Hiçbirinin gözünde ölüm korkusu yoktu. Kimi 4 aylık çocuğunu, kimi yeni evlenmiş eşini bırakarak gönüllü olarak gelmişti. Bomba sesleri altında gözlerinde en ufak bir korku ve pişmanlık görmedim" dedi.
BİZE ULAŞIN