Son dakika: Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Varna'da AB Zirvesi'nde soruları yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, "Biz ABD ile anlaşmaya değil, anlayışa vardık. Tillerson'ın Ankara ziyareti sonrasında da bunu dile getirdik." açıklamasını yaptı.

Son dakika: Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Varna'daki AB Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu.

"AB'NİN CİDDİ BİR ŞEKİLDE GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR"

Bakan Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti: AB'nin ciddi bir şekilde gözden geçirilmesi gerekiyor. Ama birlikte atabileceğimiz adımlar da var. Vize serbestisi de bunlardan bir tanesi. Esasen 2016'daki göç anlaşması da bunu gösterdi. AB ile birlikte teknik konularda çalışmalarımıza devam edeceğiz. Gerçekçi ve uygulayacağımız bir yol haritası belirlememiz gerekiyor. Karşılıklı adımlar atarsak AB ile olan ilişkilerimizi daha ileriye götürecektir.

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu Varna'da soruları yanıtladı

"BİZ ANLAŞMAYA DEĞİL, ANLAYIŞA VARDIK"

Bakan Çavuşoğlu, ABD ile Türkiye'nin PYD/YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesine ilişkin bir anlaşmaya varıp varmadığına ilişkin, "Öncelikle şu 'anlaşmaya vardık' sözünü bir netliğe kavuşturmamız gerekiyor. Bunları defalarca gerek sohbetlerimizde gerekse açıklamalarımızda vurguladık. 'Bir anlayışa vardık' diyoruz. Bu anlayış da, Suriye'nin, özellikle Münbiç ve Fırat'ın doğusunun istikrara kavuşturulması. Bunu kimle yapacağız, ABD ile. Bunu Tillerson'ın Ankara ziyaretinde de söyledik. Bir anlaşmaya vardık demedik. 'Anlayışa vardık.' O gün basın toplantısında da 'anlaşma' dedim, sonra 'anlayış' diye düzelttim." diye konuştu.

MÜNBİÇ MESELESİ

Çavuşoğlu, "ABD ile, üç tane çalışma grubu, komisyon kurulması konusunda da mutabakata vardık. Bu çalışma gruplarının amacı belli. Bir tanesinin amacı, Münbiç'ten başlayarak Suriye'nin belli bir bölümünü istikrara kavuşturmak. Bu nasıl olacak? Burada bir çerçeve var, yine anlayış var. Öncelikle buralardan YPG çekilecek. Münbiç'ten örneğin, çekilecek. Buraları kim yönetecek, buraların güvenliğini kim sağlayacak bu konularda birlikte çalışacağız." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığında görev değişimi olmasaydı 19 Mart'ta ABD'ye gitmiş olacağını hatırlatan Çavuşoğlu, "O zaman bu yol haritası konusunda son noktayı koymuş olsaydık anlaşma sağlanmış olacaktı. Burada arkadaşlarımız çalışmalarını yaptılar. Ama son noktayı bizlerin koyması gerekiyor." ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN