Suudi Arabistan ve ABD, İran’a karşı ittifakta anlaştı

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ı Beyaz Saray’da ağırladı. Görüşmenin ana gündeminde, iki ülke arasında 12.5 milyar dolarlık silah alımı sözleşmesi ve İran'a karşı atılacak adımlar vardı. Görüşmenin en çok dikkat çeken detayı da Trump'ın elindeki satış tablosu oldu.

Suudi Arabistan ve ABD, İran’a karşı ittifakta anlaştı

ABD Başkanı Trump, ılımlılık çağrıları nedeniyle Prens Muhammed'e övgüler yağdırdı. Salman'ı, ABD'nin ve Suudi Arabistan'ın gelecekte "birçok şeyi" birlikte ele alabilecekleri lider olduğunu belirten Trump, milletler arasındaki ilişkinin eski Başkan Barack Obama'nın görev süresi boyunca gergin olduğunu, ancak kendisi ve Veliaht Prensin kısa sürede çok iyi arkadaş olduklarını söyledi.

"SUUDİ ARABİSTAN BUNU TAKDİR ETMEKTEDİR"

Trump, "ABD terörizmin finansmanı için sıfır tolerans taşımaktadır. Suudi Arabistan'ın bu fonu kesmek için çok sıkı çalıştığını görüyoruz. Daha önce de söylediğim gibi, füzeler, uçaklar ve tüm askeri teçhizat söz konusu olduğunda, teknoloji ve ekipmanın kalitesi açısından hiç kimse bizim seviyemizde değildir. Suudi Arabistan'da bunu takdir etmektedir" dedi.

Trump, Suudi Arabistan ve ABD arasındaki silah ticaretini böyle anlattı!

Trump-Salman görüşmesinde İran nükleer anlaşmasının geleceği de görüşüldü. Nükleer anlaşmayı öldürmek için adımlar atabileceğini öneren Trump, İran'ın dünya için tehdit olduğunu ileri sürdü.

YATIRIMLARA DİKKAT ÇEKİLDİ

İngilizce konuşan ve ABD'deki önemli Suudi yatırımlarına işaret eden Prens Muhammed, her iki ülkenin gelecekte birçok şeyi birlikte çözebileceğini söyledi.

32 yaşındaki Veliaht Prens, ABD'de kalacağı üç hafta boyunca, New York, Teksas, San Francisco ve Los Angeles temaslarda bulunacak.

Amerikan gazetesinden şaşırtan Afrin analizi: YPGnin yenilgisi ABDye bir darbe daha...

BİZE ULAŞIN