ABD'li komutanlar Menbiç'te sokağa indi! YPG'liler hakkında bilgi aldı

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun ortaklaşa gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harrekatı sonrası Afrin kent merkezinden teröristler temizlenip, atılmıştı. Afrin Operasyonu'ndan sonra kaçmak zorunda kalan teröristler de ABD'nin önderliğindeki komutanlarla beraber Menbiç şehir merkezine çekilmişti. Son dakika gelişmesine göre Menbiç'te ABD ve Türkiye arasında PKK/YPG terör örgütü varlığı nedeniye sorun olan Suriye'nin Halep kentine bağlı Menbiç ilçesini dün ABD'li askerler ziyaret ettti.

ABD'li komutanlar Menbiç'te sokağa indi! YPG'liler hakkında bilgi aldı

ABD'li komutanlar Menbiç kent merkezine indi. ABD'li General James Jarrard ilçenin durumu ile ilgili bilgiler aldı.

YPG'LİLER HAKKINDA BİLGİ ALDI

ABD'li General James Jarrard, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan Menbiç anlaşmazlığının gölgesinde bölgeyi ziyaret etti.
General Jarrard ve beraberindeki heyet, Menbiç kent merkezinde bir süre yürüyerek esnafla görüştü. Yaklaşık 2 bin ABD askerinin bulunduğu ve Türkiye'nin ilçede bulunan YPG terör örgütü mensuplarının çıkmasını istediği Menbiç'te sokakları dolaşan ve halkla konuşan ABD'lilerin ilçenin durumu hakkında bilgi aldığı öğrenildi.

SİVİLLERİ KALKAN YAPMA PLANI

Ziyaret, Türkiye'nin Menbiç planına karşı bölge halkına güven vermek için organize edildi. Afrin'de dağılan teröristler ise ABD'li üst düzey yöneticilerle sürekli toplantı yaparak TSK'nın sivil hassasiyetni kullanmak için Menbiç'te plan yapıyorlar

Türkiye'ye karşı teröristleri silahlandıran ABD'nin askerlerleri Membiç kent merkezinde böyle görüntü verdi!

ESNAFLARLA GÖRÜŞTÜLER

General James Jarrard, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan Menbiç anlaşmazlığının gölgesinde bölgeyi ziyaret etti. Jarrard ve beraberindeki heyet, Menbiç kent merkezinde bir süre yürüyerek esnafla görüştü. Yerel kaynaklar, ziyaretin Ankara'nın operasyon tehdidine karşı bölge halkına güven vermek için organize edildiği görüşünde. Jarrard daha önce de Menbiç'te askeri birlikleri ziyaret etmiş ve kısa vadede bölgeden çekilmelerinin söz konusu olmadığını söylemişti.

Türkiye, Afrin kent merkezinin kontrol altına alınmasının ardından askeri operasyonu Menbiç'e doğru genişletmek için Washington'ı ikna etmeye çalışıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Amerikan ordusunun bölgedeki YPG güçlerine açıktan destek vermesini sert bir dille eleştirmişti.

BİZE ULAŞIN