SABAH Türkiye’ye tanıtmıştı! Kozmik Marangoz’a 8 yıl 9 ay hapis

Fetullahçı Terör Örgütü’nün ‘Gebze Adliye Sorumlusu’ olarak 15 Temmuz ardından yakalanan ve çok sayıda hakim-savcı ile telefon trafiği ve irtibatı tespit edilen Dursun Çalışkan ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçu kapsamında 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

SABAH Türkiye’ye tanıtmıştı! Kozmik Marangoz’a 8 yıl 9 ay hapis

Fetullahçı Terör Örgütü'nün 'Gebze Adliye Sorumlusu' olarak 15 Temmuz kanlı darbe girişiminden 17 gün sonra yakalanan marangoz Dursun Çalışkan'ın çok sayıda hâkim-savcı ile telefon trafiği ve irtibatı tespit edilmişti. Kozmik Marangoz'un 17-25 Aralık sonrasında dahi hâkim-savcılarla irtibatını kesmediği anlaşılmıştı.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "Terörizmin finansmanı" suçlamalarıyla iddianame düzenlenen ve tutuklu yargılanan Dursun Çalışkan altıncı kez hâkim karşısına çıktı.

ADLİYEDE ÇOK MÜŞTERİM OLDUĞU İÇİN…

Duruşmada söz verilen sanık Çalışkan, FETÖ üyesi ve adliye sorumlusu olduğunu kabul etmedi. Çalışkan, "Gebze Adliyesi iş yerime yakın olduğu için, burada mobilya üzerine bilirkişi olduğum ve çok sayıda müşterim bulunduğu için adliyeye sık sık gidiyordum. Ben 61 yaşındayım. Şeker ve tansiyon hastasıyım. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum" şeklinde konuştu.

8 YIL 9 AY HAPİS

Kocaeli 4. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanığın "Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçundan beraatına, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmederek tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bilindiği gibi Çalışkan'ın yakın tarihe kadar Sulh Ceza Hakimliği, Ağır Ceza Başkanlığı ve Başsavcı Vekili gibi kritik görevlerde bulunan bazı hakim-savcılarla yüzlerce kez telefon görüşmesinin bulunması şaşkınlığa sebep olmuştu.

MARANGOZLUKTAN ÖZEL OKUL ORTAKLIĞINA

Asıl mesleği marangozluk olan ilkokul mezunu Çalışkan'ın hakim savcılarla bu denli samimi olabilmesi şaşkınlığa sebep olmuştu. FETÖ bağlantısı sebebiyle her geçen yıl zenginleşen ve Gebze'deki özel bir okulun ortağı olduğu ortaya çıkan Çalışkan'ın, çok sayıda yargı mensubunun çocuklarını da ortağı olduğu okula yok pahasına ücretlerle kaydettirdiği öğrenilmişti.

HİDAYET KARACA İLE GEZİDE

Ayrıca Çalışkan, FETÖ'nün yayın organı kapatılan Samanyolu TV'nin Genel Yayın Yönetmeni Hidayet Karaca ile de fotoğraflarını SABAH ortaya çıkarmıştı. Fotoğrafta Karaca ile Kozmik Marangoz Çalışkan bir fabrika gezisinde birlikte oldukları görülmüştü.

BİZE ULAŞIN