CHP’de ‘yetki’ krizi genelgeye yansıdı

CHP'de 19. Olağanüstü Kurultay'dan sonra partinin Genel Sekreteri olarak belirlenen İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ile Aydın Milletvekili Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan arasında, 'Yetki bende' genelgesi krizi yaşanıyor. 9 Mart'ta yapılan tüzük kurultayının ardından 20 Mart'ta aynı zamanda parti sözcüsü de olan Tezcan'ın milletvekillerine hitaben yazdığı yazıdan sadece üç gün sonra bu kez Akif Hamzaçebi imzasıyla milletvekillerine bir genelge yayımladı. Tüzük maddelerini hatırlatan Hamzaçebi, "Genel sekreterliğin haberi olmadan, sekreterlikten geçmemiş üzerinde evrak numarası taşımayan hiç bir yazı partinin kurumsal kimliğini temsil etmez" diyerek sert bir yazı kaleme alarak milletvekillerine ve örgütlere gönderdi. Genel merkezde 'Yetki bende' kavgasının tarafları Hamzaçebi ile Tezcan arasındaki soğuk savaş ayrı ayrı yayımlanan genelgelerle su yüzüne çıktı.

CHP’de ‘yetki’ krizi genelgeye yansıdı

KURUMSAL KİMLİĞİ YANSITMAZ

CHP Genel merkez birbirine girdi. CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi ve CHP Örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözc üsü Bülent Tezcan arasında yetki karmaşası yaşanıyor. Tezcan'ın CHP milletvekillerine genel merkezden gönderiği talimattan 3 gün sonra Hamzaçebi de milletvekillerine bir yazı gönderdi. Hamzaçebi gönderdiği yazıda, vekillere, CHP Tüzüğü'ndeki maddeleri hatırlatarak genel sekreterlik makamı haricinde kendilerine genel başkan yardımcılarından gelen yazıları kaale almamaları istendi. Tüzüğün 22'inci maddesinin 12'inci fıkrası olan ve Merkez Yönetim Kurulu'nun görevlerini düzenleyen 'Genel Sekreterlik, Partinin yazışma ve haberleşme birimidir', 'Ayrıca Genel Sekreterlik, Partinin genel evrak kaydını tutar' maddesine dikkat çeken Hamzaçebi, buradaki amacın genel başkan yardımcılarının yapacakları yazışmalarda, gerekli koordinasyonun sağlanması, gereksiz yazışmaların önüne geçilmesi, görev alanları arasında tedahülün önlenmesi ve partinin kurumsal hafızasının oluşmasının sağlanması olduğunu belirtti. Hamzaçebi, "Bir yazının partinin kurumsal kimliğine ait olabilmesi için Parti Tüzüğü'nün getirmiş olduğu kurallara uygun olması ve Genel Sekreterlik kaydından geçerek 'Genel Evrak Numarası' almış olması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan yazılar, partinin kurumsal kimliğine ait olmayıp, imzalayanların kişisel görüşlerini yansıtırlar" diye konuştu.

İÇ ÇATIŞMA VE HİZİPLER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2. adamı ile parti sözcüsü ve genel başkan yardımcısının arka arkaya genelge yayımlayarak, 'Yetki bende' resti yaşanması örgütte de tartışmaya neden oldu. SABAH'a konuşan bir milletvekili, "Bu genelgeler partide 'kral benim' tartışmasının en somut örneği. CHP'de ikinci adam ile parti sözcüsü arasında yaşanan bu genelge savaşından rahatsız olduk. Bu partinin kendi iç çekişmelerinden kurtulmadığı, hizip tartışmalarından sıyrılmadığı sürece iktidar olması zor. Bu genelgeler bunun en somut örneği" diye konuştu. " diyerek tepki gösterdi.TEZCAN'DAN RAHATSIZ OLDU

Parti Sözcüsü ve Genel Başakn Yardımcısı Bülent Tezcan tüzük kurultayından on gün bir genelge yayımladı. Milletvekillerine hitaben yayımladığı genelgede şu görüşlere yer verdi: "Yurt dışında yapılacak etkinlik ve toplantı davetlerinizi programlamadan önce, örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına bildirmeniz gerekmektedir..." Tezcan'ın yazısından rahatsız olan Hamzaçebi, "Bağlayıcı niteliği olmayan, tarih sayı numarası alınmayan yazılar parti kimliğini yansıtmamaktadır" diyerek Tezcan'a karşı, 'Partinin 2. adamı benim' mesajı verdi.

BİZE ULAŞIN