Son Dakika: Kapatılan Zaman gazetesi yazar ve yöneticileri hakkında savcı mütaalasını açıkladı

Son dakika haberi... Zaman gazetesi eski yönetici ve yazarları hakkındaki davada, savcı esas hakkındaki mütalaasında Mümtazer Türköne, Ali Bulaç, Şahin Alpay ve İbrahim Karayeğen'in "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15'er yıla kadar ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti. Öte yandan davada, Ahmet Turan Alkan'ın "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar, Nuriye Ural ve Lalezar Sarıibrahimoğlu'nun ''örgüte üye olmamakla birlikte yardım etme'' suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Son Dakika: Kapatılan Zaman gazetesi yazar ve yöneticileri hakkında savcı mütaalasını açıkladı

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) yayın organı olduğu gerekçesiyle kayyuma devredildikten sonra kapatılan Zaman gazetesinin eski yönetici ve yazarlarına yönelik yürütülen soruşturma sonucunda haklarında dava açılan 17's'i tutuklu 31 sanığın yargılandığı davada, savcı esas hakkındaki mütalaasında Mümtazer Türköne, Ali Bulaç ve Şahin Alpay'ın "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15'er yıla kadar ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

SANIKLAR HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında yapılan binadaki salonda görülen duruşmaya biri başka davadan tutuklu 18 tutuklu sanık ile aralarında Şahin Alpay'ıın da bulunduğu 6 tutuksuz sanık katıldı.

Duruşmada Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasınının hazır olduğunu belirterek, mütalaayı okumaya başladı.

İSTENEN CEZALAR

Savcı, sanıklar Mümtazer Türköne, Ali Bulaç, Şahin Alpay ve İbrahim Karayeğen'in, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15'er yıla kadar ayrı ayrı hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Cumhuriyet Savcısı tutuklu sanıklar Türköne, Bulaç ve Karayeğen'in tutukluluk hallerinin devamı yönünden karar verilmesini istedi.

ALKAN İÇİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET, URAL VE SARIİBRAHİMOĞLU İÇİN 15 YILA KADAR HAPİS

Ahmet Turan Alkan'ın "anayasayı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar, Nuriye Ural ve Lalezar Sarıibrahimoğlu'nun ''örgüte üye olmamakla birlikte yardım etme'' suçundan 7,5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Duruşma savcının mütalaasını okumasıyla devam ediyor.

BİZE ULAŞIN