Hırçınlığın nedeni yüzde 19’a düşen oy

Hırçınlığın nedeni yüzde 19’a düşen oy
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte sınıra giderek kahraman Mehmetçik'e sanatçıların verdiği desteği içine sindiremeyen ve saldırgan bir üslup kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hırçınlığının nedeni belli oldu. CHP'nin oy oranının bir araştırma şirketince yüzde 19'lara düştüğü ortaya çıkınca Kılıçdaroğlu kendini kaybetti.

Salı günü yapılan grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve sınıra giden sanatçılara yönelik çirkin sözlerinin şifreleri pazartesi günü yapılan MYK'da belli oldu. Bir araştırma şirketinin her ay düzenli olarak CHP için yaptığı raporun tartışıldığı MYK'da Kılıçdaroğlu, sonuçları görünce çılgına döndü. 1 Kasım 2015'te yapılan genel seçimlerde 25.3 oy alan CHP'nin oyları yüzde 20'lerin altına geriledi. Kılıçdaroğlu'nun saldırgan üslubu toplumda karşılık bulmazken oylarda ciddi düşüş olduğu sonuçlara da yansıdı. CHP'nin Türkiye genelinde oy oranı yüzde 19.7'lere düştü. 2019'da yapılacak başkanlık sistemi için de sonuçların ortaya çıktığı ankette CHP ile ittifak yapması düşünülen SP, İyi Parti ve HDP'nin toplam oy oranı yüzde 40 çıkıyor. Sonuçları MYK'da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Parti içinde verdiğiniz mücadeleyi Türkiye genelinde verseniz iktidar oluruz. Bu sonuçlar hepimiz için bir felaket" diyerek tepki gösterdi.

AFRİN VE HDP FAKTÖRÜ

Türkiye'nin sınır güvenliği için yapılan ve destan yazılan Afrin operasyonuna sözde destek veren CHP'de farklı sesler de yükselmeye başladı. Bugüne kadar sadece ulusalcı kanadın itiraz edip, ses çıkardığı CHP'de parti içinde sesler de yükseldi. Afrin operasyonuna güçlü destek verilmediğini savunan partinin üst yönetiminden bazı isimler, "Türkiye'de hemen herkesin önemsediği bir operasyona biz cılız bir destek verdik. Bu sözde destek toplumdan tepki gördü. Televizyon ekranlarında değil, bizzat askerin bulunduğu operasyon merkezine gidip destek olmamız gerekiyordu. Maalesef operasyona başından beri karşı çıkan HDP'yle neredeyse aynı dili kullanıyoruz. Bu fotoğraf CHP'nin sonu olur" tepkisine neden oldu. Afrin operasyonuna güçlü bir destek verilmemesi ve HDP'yle aynı fotoğraf içerisinde yer alınması partinin oylarında ciddi bir düşüşe neden oldu. Parti içinde, Kılıçdaroğlu'nun, askere moral vermek için operasyon merkezine giden sanatçılara kullandığı üslubun da sağlıklı olmadığını eleştirileri de yüksek sesle dillendirilmeye başlandı.

SALDIRGAN ÜSLUP KULLANALIM

Partinin her geçen gün düşen oy oranları Kılıçdaroğlu'nun saldırganlaşmasına neden oldu. CHP'ye oy veren seçmenin Kılıçdaroğlu'nun yumuşak üslubundan rahatsız olduğu da tartışılan MYK'da daha sert ve saldırgan bir dil kullanılması fikri ortaya atıldı. CHP'ye oy verenlerin büyük bölümünün, 'Elim kırılsın, lanet olsun' diyerek sandık başına gittiğinin altının çizildiği MYK'da, "Seçmenin konsolide edilmesi ve sıkılaştırılması için saldırgan bir üslup kullanılması tartışıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'ın Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmesinin de bu süreçte büyük bir hata olduğu bazı MYK üyeleri tarafından dile getirildi. HDP'yle aynı fotoğraf içerisinde yer alınmasının partiye büyük zarar vereceği sonucuna varıldı.
BİZE ULAŞIN