Son dakika haberi: Fırat'ın doğusuna Barış Pınarı Harekatı başladı! Terör hedefleri vuruluyor

Edinilen son dakika bilgisine göre, Fırat'ın doğusuna gerçekleşen Barış Pınarı Harekatı, Başkan Erdoğan'ın talimatı ile resmen başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri obüsler ve F-16'lar ile terör hedeflerini vurmaya başlarken YPG'nin hakimiyetinde olan bölgeden yoğun dumanlar yükseliyor. Reuters da Türk F-16'larının YPG/PKK'ya ait mühimmat depolarını vurduğunu duyurdu. ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak harekat hakkında bilgilendirildi. Ceylanpınar Belediyesi tarafından yapılan açıklamada halka evlerine girmeleri çağrısında bulunuldu. İşte, Barış Pınarı Harekatı hakkındaki son dakika gelişmeleri...

Son dakika haberi: Fırat'ın doğusuna Barış Pınarı Harekatı başladı! Terör hedefleri vuruluyor
Çarşamba 09.10.2019 17:14
Son Güncelleme: Çarşamba 09.10.2019 19:30
ABONE OL

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna gerçekleştirmeyi plandığı askeri harekat başladı. Gelen son dakika bilgisine göre F-16'lar YPG mevzilerini bombalamaya başladı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan da yaptığı son dakika açıklamasında harekatın başladığını duyurdu.

Başkan Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, "Türk Silahlı Kuvvetleri'miz Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştır. Amacımız, güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir" ifadelerini kullandı.

'Barış Pınarı' Harekatı başladı! Tel Abyad'da YPG mevzileri bombalanıyor!

"GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURACAĞIZ"

Erdoğan, "Barış Pınarı Harekatı ile ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız güvenli bölge sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye'nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız" dedi.

Türkiye'nin Suriye'ye gerçekleştirdiği harekat uluslararası basında da son dakika kodu ile duyuruldu.

F-16'lar YPG'nin üstüne bomba yağdırıyor!

REUTERS: YPG'YE AİT MÜHİMMAT DEPOLARI VURULDU

Reuters haber ajansının geçtiği son dakika haberine göre, F-16'lar YPG/PKK'ya ait mühimmat depolarını vurdu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Fırat'ın doğusuna askeri operasyon emrini böyle verdi. Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Akar'dan harekata ilişkin bilgi aldı.

ABD BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan ABD Büyükelçisi'ne Barış Pınarı harekatıyla ilgili bilgilendirme yapıldı. Gelen son dakika bilgisine göre Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, harekatın uluslararası hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirildiğini duyurdu.

Başkan Erdoğan Barış Pınarı Harekatının emrini böyle verdi

DİYANET'TEN AÇIKLAMA GELDİ

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca, Barış Pınarı Harekatı'nın zaferle sonuçlanması için, yarın sabah namazında yurt genelindeki bütün camilerde Fetih Suresi okunacağı ve dua edileceği bildirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Twitter hesabından Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin paylaşımda bulundu.

Harekata katılan şanlı Türk ordusuna başarılar dileyen Erbaş, "Vatanımızın güvenliği, milletimizin huzuru, bölgemizde barış ve selametin temini için başlatılan Barış Pınarı Harekatı'nın zaferle sonuçlanması için yarın tüm camilerimizde sabah namazında Fetih Suresi okunacak, şanlı ordumuza dua edilecektir. Tüm kardeşlerimizi bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

3 HAVAN MERMİSİ DÜŞTÜ

Ceylanpınar ve Nusaybin'e 3 hava mermisi düştü, yaralanan olmadı.

TALEBYAT VE RESULAYN'DA 25 KİLOMETRE KADAR İÇERİ GİRİLDİ

DHA'dan gelen son dakika haberine göre Talebyat ve Resulayn'da 25 kilometre kadar içeri girildi. Terör örgütünün mühimmatı imha edildi.

NATO BİLGİLENDİRİLDİ

MSB'nin Twitter hesabından, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamada bulunuldu.

Açıklamada, "ABD, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya ile NATO ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlikleri saat 14.00'ten itibaren Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin bilgilendirildi." ifadeleri kullanıldı.