AFAD'dan son dakika deprem açıklaması: Ölü sayısı 42 oldu! Yaralı sayısı ise 896 oldu

AFAD'dan gelen son dakika haberine göre; 6.6 şiddetinde gerçekleşen İzmir depremi sonrası afet bölgesinde yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. AFAD, deprem sonrasında, 37'sinin büyüklüğü 4’ün üzerinde olmak üzere, toplam 521 artçı sarsıntı yaşandığını belirtti. Deprem bölgesinden açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 42'ye yükseldiğini, servislerde 243, yoğun bakımda 8 hasta olduğunu duyurdu. Toplamda 896 yaralı olduğu ifade edildi.

İzmir'den son dakika: Türkiye İzmir'e ağlıyor! AFAD afet bölgesindeki son durumu bildirdi! 55 ölü 896 yaralı
Cumartesi 31.10.2020 19:47
Son Güncelleme: Pazar 01.11.2020 14:02
ABONE OL

Son dakika haberi: Önceki gün 14.51'de gerçekleşen 6.6'lık sonrası Türkiye adeta 'e ağlıyor. Yerin 16.54 km altında gerçekleşen ve merkez üssü Seferihisar olarak kaydedilen şiddetli sarsıntının bilançosu her geçen dakika gözler önüne serilmeye devam ederken ve birçok sivil toplum kuruluşunun arama kurtarma çalışmalarında zamanla yarışı sürüyor. Ölü sayısının 55 olduğu bildirilirken 896 vatandaşımızın ise yaralı olduğu İzmir deprem bölgesinden gelen bilgiler arasında. İşte İzmir'de yaşanan deprem sonrası gelen son dakika haberinin detayları…

İZMİR'DE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR! 55 ÖLÜ 896 YARALI MEVCUT…

BAKAN KOCA'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI!

Bakan Koca'nın son yaptığı açıklamada; 51 can kaybımız var. 3'ü ağır 7 kişi yoğun bakımda, 243 kişi halen tedavi görüyor. 642 kişinin tedavisi tamamlanmış durumda. 112 Acil Yardım Ekipleri, UMKE Timleri, ambulanslarımız ve hastanelerimizle, acımızı azaltmak için İzmir'de görev başındayız.

İzmir'den son dakika: Türkiye İzmir'e ağlıyor! AFAD afet bölgesindeki son durumu bildirdi! 55 ölü 896 yaralı

İzmir'deki depremde yıkılan Doğanlar Apartmanı enkazından 2 kişi daha yaralı olarak çıkarıldı.

'de bugün sabah saatlerinde 5.0 şiddetinde bir daha meydana geldi. , depremin merkez üssünün Seferihisar olduğunu ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İzmir genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldıklarını bildirdi.

AFAD AÇIKLADI! ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

30.10.2020 Cuma günü, saat 14.51'de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km'dir. Deprem sonrasında, 35'inin büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere, toplam 470 artçı sarsıntı yaşanmıştır.

SAKOM'dan alınan ilk bilgilere göre 1'i boğulma sonucunda olmak üzere toplam 25 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İzmir'de 743, Manisa'da 5, Balıkesir'de 2 ve Aydın'da 54 kişi olmak üzere toplam 804 vatandaşımız yaralanmıştır. İzmir'de arama kurtarma çalışmaları yürütülen 17 binadan 9'unda çalışmalar tamamlanmış olup; kalan 8 binada çalışmalar devam etmektedir.

389 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ!

30.10.2020 Cuma günü, saat 14.51'de Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 16,54 km derininde meydana gelen depremin en yakın yerleşim birimi olan İzmir ilinin Seferihisar ilçesine uzaklığı 17,26 km'dir. Deprem sonrasında, 33'ünün büyüklüğü 4'ün üzerinde olmak üzere, toplam 389 artçı sarsıntı yaşandığı AFAD tarafından yapılan açıklama ile bildirildi.

Türkiye deprem risk haritası için tıklayınız...

İzmir'den son dakika: Türkiye İzmir'e ağlıyor! AFAD afet bölgesindeki son durumu bildirdi! 55 ölü 896 yaralı

ALAN TARAMA VE ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bölgeden gelen bilgiye göre; devam eden arama kurtarma çalışmaları için , JAK, STK'lar ve belediyelerden 3.999 arama kurtarma personeli, 20 arama kurtarma köpeği ile 475 araç görevlendirildiği ifade edildi...

Ege Bölgesi genelinde hissedilen sonrasında başta olmak depremden etkilenen tüm illerde, alan tarama çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca Jandarma, Emniyet ve TSK tarafından JİKU, helikopter ve İHA desteğiyle havadan tarama ve görüntü aktarma çalışmaları yürütülüyor.

Öte yandan Deprem sonrasında, tüm Bakanlık ve İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri teyakkuza geçirilmiş; 40 AFAD İl/Birlik müdürlüğünden arama kurtarma personeli bölgeye sevk edildiği duyurulurken Ülke genelinde tüm AFAD il ve birlik müdürlükleri adeta İzmir için seferber oldu...

İzmir'den son dakika: Türkiye İzmir'e ağlıyor! AFAD afet bölgesindeki son durumu bildirdi! 55 ölü 896 yaralı

BÖLGEDE BARINMA VE BESLENME İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

Acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye tarafından 960 çadır, 6 genel maksat çadırı, 4500 battaniye, 3672 yatak, 3000 yastık ve 3000 çarşaf seti; Türk Kızılay tarafından 2.049 çadır, 51 genel maksat çadırı, 6.888 yatak, 16.050 battaniye ve 2.657 mutfak seti sevk edilmiştir. Ayrıca Türk Kızılay tarafından 112 personel, 137 gönüllü, 27 araç, 5 ikram aracı, 5 mobil mutfak ve 64.345 malzeme (ikram ve içecek) bölgeye gönderilmiştir.

Son dakika! Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'dan İzmir'de deprem bölgesinde önemli açıklamalar | Video

İzmir'den son dakika: Türkiye İzmir'e ağlıyor! AFAD afet bölgesindeki son durumu bildirdi! 55 ölü 896 yaralı

8 MİLYON TL DESTEK
Depremde 20 kişi hayatını kaybetti, 786 kişi yaralandı. 71 kişi enkazdan kurtarıldı. Hayatını kaybedenlerden isimleri tespit edilenler şöyle: Hüsnü Kırabalı, Kenan Yeşiloğlu, Rabia Uzun, Hayati Uzun, Mahir Tahirler, Nazmiye Doğrayan, Burcu Yüksel, Dila Yüksel, Ege Ilgaz Yüksel. 'in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne'de de hissedildi. Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Cunda Adası'nda bir taş binanın duvarının yıkıldığı öğrenildi. ilk etapta İzmir'e 3 milyon liralık bir destek gönderdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, vakıflar üzerinden İzmir'e 5 milyon liralık bir yardım gönderdi.

İzmir'den son dakika: Türkiye İzmir'e ağlıyor! AFAD afet bölgesindeki son durumu bildirdi! 55 ölü 896 yaralı

AFAD UYARDI!

"Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Depremden sonra evler terk edilirken, ortamda herhangi bir doğalgaz kokusu olmaması halinde, doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

Gelişmeler ve bölgedeki aktivitesi, İçişleri Bakanlığı tarafından 7/24 takip edilmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur"

Son dakika! İzmir'deki 6,6 büyüklüğündeki deprem anı kamerada | Video

İzmir'den son dakika: Türkiye İzmir'e ağlıyor! AFAD afet bölgesindeki son durumu bildirdi! 55 ölü 896 yaralı

"OKULLARDA SIKINTI YOK"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş 'de eve girmeye korkan vatandaşların kalabilmeleri için camilerin açık tutulacağını belirtti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da okullarla ilgili sıkıntılı bir durumun olmadığını bildirdi. Bu arada depreme ilişkin sosyal medyadan provokatif paylaşımlarla ilgili 16 kişi hakkında işlem başlatıldı. 3 kişi ise gözaltına alındı.

Son dakika! "Allahım Allahım Fatma gitti..." İzmir'deki deprem anı dehşeti kamerada | Video

İzmir'den son dakika: Türkiye İzmir'e ağlıyor! AFAD afet bölgesindeki son durumu bildirdi! 55 ölü 896 yaralı

FAYIN UZUNLUĞU 60 KİLOMETRE
Saat 14.51'de meydana gelen depremin ardından 24'ü 4'ten büyük olmak üzere 244 artçı sarsıntı kaydedildi. Bu artçıların en büyüğü 5.1 oldu. Kandilli Rasathanesi ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 30-40 km'lik bir fayın kırıldığını tespit ettik. 1.2 metrelik bir yer değiştirme var" dedi. Jeofizik Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu da "Girit Adası'nda asıl büyük deprem bekleniyor. Burada olacak büyük deprem Türkiye'yi de etkiler. Artçılar sürecektir. Binasına güvenmeyen, binalarını terk etsin" çağrısı yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür ise "'de Çeşme'den Gülbahçe'ye, Seferihisar'dan Tuzla'ya kuzeydoğu ve kuzeybatı yönünde fay hatları var. Deprem Tuzla fayında gerçekleşti. Bu fayın uzunluğu 60 kilometre ve İzmir'in içine kadar uzanıyor. 25-30 km'lik kısmı kırıldıysa güneybatı ucu kırılmış demektir. Kuzey ucu kırılmadıysa bir deprem daha beklenebilir" diye konuştu.

EŞİNİ VE İKİ ÇOCUĞUNU KAYBETTİ

İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Nuri Seha Yüksel'in oğlu İstanbul Erkek Lisesi öğrencisi 17 yaşındaki Ege Ilgaz, kardeşi Dila ve annesi Burcu Yüksel'le birlikte göçük altında kalarak yaşamını yitirdi. Acı haberi Twitter'dan paylaşan İstanbul Erkek Lisesi Müdürü Fatih Güldal, "Sevgili dostlar İzmir'de enkaz altında kalan öğrencimiz Ege Ilgaz'ımızı, kardeşini ve annesini maalesef kaybettik. Allah mekanlarını cennet etsin. Babasına sabırlar diliyorum. 3 kişiyi kaybetmek çok zor. Rabbim ona güç kuvvet versin. İEL camiasının başı sağolsun" dedi.