Yasaklı Goman Dağı'na Türk bayraklı tırmanış

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yıllardır yasaklı olan Goman Dağı'na gençlik yürüyüşü düzenlendi. 34. Hudut Tugay Komutanlığına bağlı askerler de dağa Türk bayrağıyla tırmandı

Cuma 24.05.2013
ABONE OL
Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü tarafından düzenlenen gençlik yürüyüşü büyük ilgi gördü. İlçede bulunan gencinden yaşlısına yüzlerce kişi, yıllardır yasak olan ve son olarak geçen yıl yoğun çatışmaların yaşandığı Goman Dağı'na yürüdü. 34'üncü Hudut Tugay Komutanlığına bağlı askerler ise Goman Dağı'na Türk bayrağı ile tırmandı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından her yıl düzenli olarak geçici güvenlik bölgesi ilan edilen ve son olarak geçen yıl yoğun çatışmaların yaşandığı Şemdinli'deki Goman Dağı'na yürüyüş düzenlendi. Genci yaşlısı 7'den 70'e tüm Şemdinliler, terör olaylarının durması üzerine yıllarca gitmeyi istedikleri Goman Dağı'na yürüyüş yaptı. Düzenlenen yürüyüşe Şemdinli Kaymakamı Cengiz Erdem, 34'üncü Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, İlçe Emniyet Müdürü Akın Güneri de katıldı.

78 YAŞINDA DAĞA ÇIKTI

Yürüyüş sırasında çocuklar, bölgede nöbet tutan askerlerin mevzilerini gezdi. Çeşitli ikramlarda bulunan askerler, daha sonra geziye katılanlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Geziye katılan 78 yaşındaki Dursun Öpengin, Goman Dağı Bölük Komutanı tarafından karşılandı. 34'üncü Hudut Tugay Komutanı Metin Tokel, Öpengin'i geziye katılan en yaşlı kişi olduğu için tebrik etti. Dursun Öpengin, aylardır kimsenin ölmediğini belirterek, "Her iki tarafın anneleri ağlamıyor. Keşke bu acılar hiç yaşanmamış olsaydı. Barış sürecinden dolayı çok mutluyuz. Artık dağlarda çiçekler açacak" dedi. Gençlik Spor İlçe Müdürlüğü'nce 19 Mayıs kutlamaları çerçevesinde organize edilen yürüyüşe katılan AK Parti İlçe Başkanı Fikri Algül, bir Şemdinlili olarak Goman Dağı'na ilk defa geldiğini söyledi. Etkinliğin kendilerini çok sevindirdiğini belirten Algül, "Özellikle Goman Dağı'na yapılan bu yürüyüşü barış sürecine borçluyuz. Geçen yıllarda buralar güvenlik nedeniyle gelemiyorduk. Halkımızla birlikte bu güzel manzarayı görmek ve yaşamak çok mutlu edici bir durumdur. Tek temennimiz bölgemiz huzurun gelmesidir" dedi.