100 Milyon liralık yatırım

Kahramanmaraşlı işadamı A.Kadir Kurtul, barış süreciyle birlikte huzura kavuşan Diyarbakır'a 100 milyon liralık yatırımı için hazırlık yaptıklarını söyledi

Kahramanmaraş' tan faaliyet gösteren İskur Tekstil Enerji A.Ş. Diyarbakır OSB'ye 100 milyon liralık compact iplik yatırımı yapacak. 30 bin metrekaresi kapalı toplam 60 bin metrekare alanda üretim yapacak olan firma, yıllık 10 bin 500 ton compact iplik üretim kapasitesine sahip olacak ve yaklaşık 300 kişiye de istihdam sağlayacak. İnşaatına başlanan tesisin 2013 yılı sonuna kadar inşaatının tamamlanması, 2014 yılı Nisan ayına kadar da montajının tamamlanarak üretime geçmesi planlanıyor.

BABADAN OĞULA DOSTLUK
İskur Tekstil Enerji AŞ. Başkanı A.Kadir Kurtul, "Başbakanımızın çağrısına da kulak vererek İskur Grup olarak, barış süreciyle birlikte yatırım ortamının iyileşmesi üzerine yatırım kararı aldık. 1960'lı yıllarda Diyarbakır Karacadağ'da çeltik ekerdik. O dönemde oluşan dostluklar, bugünlere kadar geldi. Babamın dostlarının oğulları bugün bizim dostlarımız oldular. Bu dostlar sayesinde bölgeyi de tanıyoruz. Babamın bir zamanlar tohum ektiği topraklara, biz sanayinin tohumunu ekmeye gidiyoruz ve yatırım için doğru karar verdiğimize inanıyoruz" dedi.

MALİYET DÜŞECEK

Kurtul şöyle devam etti: Hükümetimizin barış süreciyle birlikte çıkarılan, bölgeye sağlanmış yeni teşvikleri de bir fırsat olarak gördük. Diyarbakır'a yapacağımız yatırımla Kahramanmaraş'taki mevcut üretimimizin de maliyetlerini düşürmeyi hedeflemekteyiz. Kendi sektörümüz açısından bölgenin diğer bir avantajı ise tekstilin hammaddesi olan kaliteli pamuğun bu bölgede üretiliyor olması, dünyanın en kaliteli pamuklarının üretildiği bir yerde, en kaliteli, en iyi hammaddeyi seçerek daha yüksek kalitedeki bir mamulü daha ucuz bir maliyetle elde etme fırsatını yakalamış olacağız.

BİZE ULAŞIN