Batırık lezzetini yabancılar da tattı

Mersin'in Silifke ilçesinin efsane lezzeti 'batırık', Kültür Haftası etkinliklerinde yarışma konusu oldu. Yarışmayı izleyen yabancı folklorcular da batırığın tadına baktı

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Mersin'in Silifke ilçesinde bu yıl 40'ıncısı düzenlenen ve "Mavi Akdeniz Yılı" sloganıyla gerçekleşen Uluslararası Silifke Kültür Haftası etkinlikleri kapsamında batırık yarışması düzenlendi. Belediye personeli tarafından yapılan batırık ise yarışmayı izleyen vatandaşlara ve gösteri yaban yabancı halk oyunları ekiplerine ikram edildi. Yabancı konuklar batırığın tadına bayıldı.

ÖDÜLLERİ ALTIN OLDU
Belediye personeli tarafından yapılan batırıkta ise 60 kg düğürcük, 40 kilo fıstık ve haşlanmış lahana ve bol yeşillik kullanıldığı öğrenildi. Jüri üyeliğini Nazan Kundak, Nesrin Esin, Sariye Köroğlu, Türkan Uğur, Fatma Kırıt ve Sibel Saraç'ın yaptığı yarışmada batırığın temizliği, lezzeti ve aroması, renk ve kokusu, kıvamı, malzemenin niteliği, servis şekli, kullanılan kaplar dikkate alınarak değerlendirme yapıldı. Yarışmada Hülya Atilla birinci, Saadet Akduman ikinci, Zeliha Turaç üçüncü oldu. Birinci yarım altın, ikinci ve üçüncü yarışmacılar ise çeyrek altınla ödüllendirildi.

BİN KİŞİLİK YAPILDI
Öte yandan Kültür haftası etkinliklerine katılıp batırık yarışmasında gösterilerini sunan Romanya, Kosova, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan, Rusya Federasyonundan Çuvatistan, Dağıstan, Başkurdistan, İnguşetya ve Türkmenistan halk oyunları guruplarına batırık ikramı yapıldı. Belediye personeli tarafından büyük leğenlerde yapılan bin kişilik batırık ise yarışmayı izleyen vatandaşlara dağıtıldı.

BAŞKAN ÖNGEL'DEN BATIRIK TARİFİ
Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, batırığın tarifini şöyle verdi: "Kavrulup havanda dövülmüş fıstık ve susam, salça, ince kıyılmış soğan, rendelenmiş domates, bulgur ile derin bir kap içerisinde yumuşayıncaya kadar ovulur. Sonra üzerine su dökülerek ezilir ve sulandırılır. İçine tuz, pul biber atılıp, limon sıkılarak servis tabağına konur.