Dr. Kara: Ürtiker 'haberci' bir hastalığın ilk belirtisi

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Tülin Kara "Ürtiker hastalığı diğer hastalıkların habercisi olabilir. Mutlaka uzmana başvurulmalı" dedi

Adıyaman'da özel bir hastanede Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı olarak görev yapan Dr. Tülin Kara halk arasında "dabaz, kurdeşen" olarak bilinen ürtikerin başka hastalıkların habercisi olabileceğini söyledi. Dr. Kara "Deri döküntüsü olan ürtiker sadece ciltte olursa hayati tehlike bulundurmuz ama deri altı ödem, üst solunum yolları ve soluk borusunda da oluşursa 'anjiyoödem' denen bu tablo hayati tehlike yaratabilir" dedi.

KATKILARDAN UZAK DURUN
Ürtikerin süresine ve nedenine bağlı olarak farklı tiplerinin mevcut olduğunu belirten Dr. Tülin Kara "Ürtiker atakları 6 haftadan kısaysa akut ürtiker, 6 haftadan uzun bir sürede tekrarlıyorsa kronik ürtikerdir. Akut ürtiker çocuk ve gençlerde görülürken, kronik ürtiker erişkinlerde ve özellikle orta yaş kadın hastalarda daha sık görülür. Kuruyemişler, yumurta, balıklar, deniz kabukluları, hazır yiyeceklerde bulunan katkı maddeleri, penisilin, antibiyotik ürtikeri başlatabilir" dedi.

STRES ÜRTİKERİ ETKİLER
Stresinde gerek yalnız başına etken olarak, gerekse kolaylaştırıcı rol oynayabileceğini ifade eden Dr. Kara, "Tüm araştırmalara rağmen yüzde 60-65 gibi oldukça yüksek bir oranda neden saptanamayabilir. Deri testleri yaygın olarak 'prick test' şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ürtiker veya anjioödemin genel sebepleri değerlendirildikten sonra tedavi aşamasında ilaç ve ilaç dışı yaklaşımlar uygulanalabilir. Stresten olabildiğince uzak durulmalıdır" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN