Turizmcilerin yeni hedefi Kuzey Irak

Suriye'de yaşanan iç savaş, Mersinli turizmcileri Kuzey Irak pazarına yöneltti. MERTİD Başkanı Hamit İzol, "Bu pazarla ilgili çalışmalar turizmcilerin yüzünü güldürecek" dedi

Pazar 26.05.2013
ABONE OL
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 6'ıncı olağan genel kurulu sonrası Mersin Turizm İşletmeleri Derneği'nin (MERTİD) başkanlığına seçilen Hamit İzol ile beraberindeki yönetim kurulu üyelerini makamında kabul etti. Hamit İzol, Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle turizmde hedef noktasının artık Kuzey Irak olduğu söyledi

ANTALYA'DAN İYİYİZ

Mersin'in turizm zenginliği açısından Antalya'dan hiçbir farkı olmadığını da vurgulayan İzol, "Tarihi dokularımız, bakir yerlerimiz, temiz denizimiz, iklimimiz ve bir günde yaşanılan 4 mevsim ile Antalya'dan daha iyi noktadayız. Bugün Antalya tesisleri olduğu için kış sezonunda futbolcuları kampta ağırlıyor. Biz de Mersin olarak bu Antalya'nın kapasitesine gelip kış sezonunda kulüplerimizi ağırlamalıyız. Spor turizmine de katkı sağlamalıyız" dedi.

ALTERNATİF OLUŞTURULMALI
Özellikle son 2 yıldır devam eden Suriye'deki iç savaşın, yatırımlarını bu ülkeye odaklayan Mersin turizmini olumsuz etkilediğini dile getiren İzol, bu yüzden yeni alternatifler oluşturmak zorunda olduklarını belirterek, "Karşımızda en büyük alternatif olarak Kuzey Irak duruyor. Kuzey Irak ile ilişkilerimizi daha da iyi geliştirerek Türk turizmine kazandırmak zorundayız. Biz bu şansı değerlendirmek istiyoruz. Bizlerin sizlerden yararlanması lazım. Desteklerinizi bekliyoruz. Çünkü siz Mersin'i ve Mersinlileri seviyorsunuz. İnşallah el birliği ile güzel şeyleri başaracağız" diye konuştu.

TURİZM ÖNCÜ SEKTÖR

Turizmin Mersin'in en büyük zenginliği ve öncülüğü olduğunu kaydeden Vali Güzeloğlu ise "Mersin turizm konusunda her şeyiyle tam bir kenttir. Kültür turizmi, kongre ve sağlık turizmi, kurvaziyer turizmi ve 2013 Akdeniz Oyunları'yla beraber spor turizmi olan öncü kentlerden biridir. Çabamız Mersin turizmini her geçen gün daha üst noktalara taşımaktır" şeklinde konuştu.

IRAK ÖNEMLİ PAZAR
Irak'ın Türkiye için gerçekten çok önemli bir ticari alan olduğunu sözlerine ekleyen Güzeloğlu, "Irak, dış ticaretimizde 2'inci sırada olan bir ülke. Onu turizm ile de taçlandırmak gerekirse bunun için ülkemizde en uygun turizm merkezi ve belki de tek merkez Mersin olmalıdır. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik ile bu konuda bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bunları kendisiyle paylaşacağız. İnşallah sonuç alacağız. Kruvaziyer turizminden bütün turizm çeşitlerine kadar Mersin'de tüm bunları yaygınlaştırma heyecanı ve kararlılığı içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.