SEYMER kurslarında yetenekler keşfediliyor

Geçtiğimiz hafta 13 bin 196 kişiyi daha mezun eden Seyhan Belediyesi Meslek Edindirme Merkezleri (SEYMER) kursiyerlerinin yaptıkları eserler görenleri şaşırtıyor

Adana'nın merkez ilçelerinden Seyhan'da 9 yıldır faaliyet gösteren Seyhan Belediyesi Meslek Edindirme Merkezleri (SEYMER) şimdiye kadar 89 bin 428 kişiye ücretsiz eğitim verdi. Şu anda 117 derslikte 250 öğretmenin verdiği derslerle eğitim hayatına devam eden SEYMER'in kursiyerlerinin ortaya koydukları eserler, eğitimin niteliğini de göz önüne seriyor. Toplam 50 branşta eğitim veren SEYMER'lerde, başlangıçta böyle bir ayrım yapılmamasına rağmen öğrencilerin yüzde 95'ini kadınlar oluşturuyor.

KREDİ DESTEĞİ DE VAR

Burada çeşitli branşlarda eğitim alanların kimi evinden üretim yapıp satarak ailesine kazanç sağlarken, kimi bir işyerinde çalışıyor. Kimi ise kendi işyerini kurup patron olmayı tercih ediyor. Kendi işini kurmak isteyen SEYMER mezunlarına 15 bin liraya kadar, 2 yılı ödemesiz toplam 6 yıl vadeli kredi imkanı sağlanıyor. Bu olanak da girişimciliği cazip hale getiriyor. Öte yandan kursiyerler ve mezunların çalışmaları, SEYMER'in mağazasında satılarak yapan kişiye veriliyor.

ŞAŞIRTAN YETENEKLER
Son olarak 13 bin 196 kişiyi törenle mezun eden SEYMER'in Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi'ndeki "Portakal Çiçeği" başlıklı sergisi de olanak ve eğitim verildiğinde insanların neler yapabileceğini kanıtladı. Seramikten ev tekstiline, cam işlemeden takı tasarımına kadar mucizeler yaratan kadınların eserleri, görenlere parmak ısırttı. Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk, SEYMER'lerin başarılı çalışmalarını gördükçe, 9 yıl önce ne kadar doğru bir karar verdiklerini düşündüklerini söyledi.

BİZE ULAŞIN