Sigortalı işçi sayısı Gaziantep'te arttı

Gaziantep'te sigortalı işçi sayısında son 2 yılda yüzde 61 oranında artış oldu. Geçen yıl SGK tarafından hastane ve eczanelere 744 milyon 905 bin lira ödeme yapıldı

Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Gaziantep'te son yıllarda sigortalı çalışan işçi sayısında ciddi artış yaşanıyor. Gaziantep'te en çok prim ödeyen 10 firmaya plaket verilmesi için düzenlenen törende konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Gaziantep İl Müdürü Mehmet Uzun, Gaziantep'te 2010 yılında 150 bin 819 olan sigortalı çalışan işçi sayısının Ocak 2013 itibariyle 241 bin 931 kişiye ulaştığını açıkladı.

MÜCADELEYE DESTEK GEREK

Kayıt dışı istihdamla mücadelenin sadece SGK'nın görevi olmadığını, işverenler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve bütün vatandaşlardan kendilerine yardımcı olmalarını beklediklerini söyleyen Uzun, "Kayıt dışılık işverenler açısından haksız rekabete, çalışanlar açısından sosyal güvenlik hakkından mahrum kalmaya, d evlet açısından ise finansman açığına sebebiyet vermektedir. Ülkemizde kayıtlı istihdam arttıkça sunulan hizmetlerin kalitesi yükselecektir" şeklinde konuştu.

SİGORTADA PATLAMA

Gaziantep'te kayıtlı istihdamın son yıllarda arttığına dikkat çeken Uzun, "İlimizde 2013 yılı ocak ayı itibarıyla faal işyeri sayımız 27 bin 509, sigortalı sayımız ise 241 bin 931 rakamına ulaştı. 2010 yılı ocak ayında 150 bin 819 olan sigortalı sayısı 91 bin 112 kişi artarak 2 yılda 241 bin 931 kişiye ulaşmıştır. Böylece 3 yılda sigortalı sayımızdaki artış oranı yüzde 61 olmuştur. Bu tablo ilimizin dinamik yapısı, sürekli gelişen sanayisi, işverenlerimizin katkısı ve ortak aklın bir sonucudur" dedi.

"KAYITLI ÇALIŞIN"
Vali Erdal Ata da konuşmasında, sosyal güvenlik kurumunun herkesi yakından ilgilendiren önemli bir kuruluş olduğuna dikkati çekti. Türkiye'de kayıt dışının yüzde 37 ve Gaziantep'te de bu orana yakın olduğunu anlatan Ata, kayıt dışı ekonominin haksız rekabete ve devlete önemli bir finansman yüküne neden olduğuna vurgu yaparak, işverenlerden kayıtlı çalışmalarını istedi.

10 FİRMAYA PLAKET
Konuşmaların ardından 2012 yılında en çok prim ödeyen ilk 10 işverene plaketleri sunuldu. Sanko Tekstil İşletmeleri geçen yıl en çok prim ödeyen şirket olurken, Merinos Halı, Gülsan Sentetik Dokuma, Naksan Plastik, Gürteks İplik, Şireci Tekstil, Sanko Hastanesi, Şölen Çikolata, Kaplan Kardeşler Halı ve Canan Tekstil de ilk 10 firma olarak sıralandı.