Sürdürülebilir büyüme için reel sektöre odaklanılmalı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, düşen faizleri kredi faizlerine yansıtmadığı gerekçesiyle bankacılık sektörünü eleştirdi. Ekonomide genel faiz düşüşünün reel kesim açısından önemli olduğunu ifade eden Aşut, "Ancak, düşen faizlerin kredi faizlerine yansıması gecikmeli ve yetersizdir. Bankacılık sektörü Mart ayı sonu mali tablolarını yayınladı. Buradan da açıkça görülebileceği gibi faizin düştüğü ortamda, bankaların faiz gelirleri artıyor. Para politikasını yönlendiren kurumun reel kesime destek vermesi gerekiyor. Finansal kesim sağlıklı biçimde büyüyecekse bunu karlarını reel kesimle paylaşarak yapacak" diye konuştu.

FAİZ ÖDEMESİ

Türkiye genelinde kredi artışının yaklaşık yüzde 20 olduğu bilgisini vererek, bu kredi artışının ekonomiye hissedilir şekilde yansımadığına işaret eden Aşut, "Çünkü büyüme sadece yüzde 2 veya 2.5 civarında. Reel sektörün bir temsilcisi olarak şunu açıkça görüyoruz; Reel sektörün çoğu "borcu borçla kapatarak" yoluna devam etmeye çalışıyor. Faiz, toplam Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 4.5'i oranında geziniyor. Yani, yurt içi hasılamızın neredeyse yüzde 5'i borçlarımızın faizine gidiyor. Bu kabul edilir oranın nerdeyse iki katıdır. Yani, katma değer azalıyor, karlılık azalıyor ve kazanan sadece tek taraflı olarak bankalar oluyor" dedi.

SAĞLIKLI BÜYÜME
Şerafettin Aşut açıklamasında, eğer Türkiye ekonomisinin sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyüme yakalaması isteniyorsa, reel kesimin odağa yerleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

BİZE ULAŞIN