Türkiye'nin en büyük OSB'si

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu arsa tahsisi yapılacak 5. kısmın da tamamlanmasıyla Türkiye'nin en büyük OSB'si olacaklarını söyledi

Salı 28.05.2013
ABONE OL
T en büyük ve en modern sanayi bölgesi olan Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde, 5. etap arsa tahsisi kura ile yapılacak. 11 milyon metrekarelik alana sahip 5. bölge arsa tahsisinin kura ile yapılmak zorunda kalındığını belirten GAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Nakıboğlu, "Yapacağımız kura çekimi ile Türkiye'de yine bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sayede herkes şansıyla arsa sahibi olacak" dedi.

FARK ÜCRETİ

3 gruba ayrılan bölgede arsa dağıtımında arsanın hafriyatından dolayı A grubundaki sanayicilerin arsa maliyetini, B grubundaki sanayicilere maliyete ek olarak 5, C grubundaki sanayicilerin de 10 dolar fark ücreti ödeyeceğini söyleyen Cahit Nakıboğlu, "En küçüğü 10 bin, en büyüğü ise 50 bin metrekarelik arsalar ile 360 yeni yatırımcıya yer tahsis edeceğiz" diye konuştu.

KÜÇÜK PARSELLER

5. OSB'nin tamamlanmasından sonra Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgesi konumuna geleceklerini belirten Nakıboğlu, "11 milyon metrekarelik alanın yaklaşık 3,5 milyon metrekaresini sosyal alan, otopark gibi uygulamalara ayırdık. 5. bölgede parseller daha küçük tutularak daha çok yatırımcının yararlanmasına olanak sağlanacak. Haziran ayında altyapıya başlayacağız" dedi.

100 BİN ÇALIŞAN
İlk arsa tahsislerinin 1972 yılında yapıldığını anlatan Cahit Nakıboğlu şunları söyledi: Gaziantep OSB bugün 24 milyon metrekarelik 4 kısımdan oluşuyor. Tümüyle dolu olan 4 kısımda aktif 790 firmamız faaliyet göstermektedir. Aylık 270 milyon kilovat saat elektik tüketimimiz, 30 milyon metre küp doğal gaz ve 100 bin çalışanımız bulunmaktadır. 5. OSB'nin tamamlanmasıyla 35 milyon metrekarelik bir alana ulaşarak Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olacağız.