Veliler forma için sandık başına gidecek

Bakan Nabi Avcı, önümüzdeki eğitim-öğretim yılında devlet okullarında da velilerin isteğiyle tek tip üniforma giyilebileceğini söyledi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, okullarda serbest kıyafet uygulamasının bir özgürlük olduğunu, istenilen devlet okullarında da özel okullarda olduğu gibi velilerin karar vermesi halinde tek tip üniforma giyilebileceğini söyledi. Bakan Avcı, Gaziantep Valisi Erdal Ata'yı ziyaretinde gazetecilerin soruları üzerine, okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçilmesinin özgürlükçü bir anlayışın ürünü olduğunu, bundan vazgeçilmesinin söz konusu olmayacağını söyledi.

YÜZDE 60 GEREKİYOR

Serbest uygulamasıyla ilgili yönetmeliğe göre özel okullarda velilerin yüzde 60'ının isteği halinde tek tip kıyafet giyilebildiğini anımsatan Avcı, devlet okullarında da bu uygulamanın geçerli olacağını açıkladı. Avcı, "Serbest kıyafet seçenekleri arasında forma davar. Kimse kimseyi zorlamadan, hür iradesiyle veliler istediğinde çocukları forma da giyebilecek. Bu durum serbest kıyafet uygulamasının seçeneklerinin ne kadar geniş olduğunu gösteriyor. Eğer veliler okul yönetimleriyle anlaşarak kendi aralarında formayı tercih ederlerse bunun önünde yasal engel yok" dedi.
BİZE ULAŞIN