"Biz kitaba açız"

Van'da ilk kez düzenlenen Kitap Fuarı'nı ziyaret eden gençler "Bu fuar bizim için bulunmaz bir nimet. Çünkü biz kitaba açız" dedi

Çarşamba 29.05.2013
ABONE OL
Van Valiliği'nin öncülüğünde Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Sanayi Odası iş birliği ile düzenlenen 1'inci Van Kitap Fuarı, 25 Mayıs 2013 Cumartesi günü kapılarını açtı. İlk kez düzenlenen fuara başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere halkın ilgisi yoğun olurken Vanlı gençler, "Bu fuar bizim için bulunmaz bir nimet. Çünkü biz kitaba açız. Bu fuar açlığımıza cevap veriyor" dedi. Fuarda, Valilik tarafından harçlık verilen çocuklar çok sayıda kitap satın aldı.

İMZA İÇİN YARIŞTILAR
1'inci Van Kitap Fuarı, "Kitapla Barış" sloganı ile kapılarını açtı. Fuar öncesi Valilik tarafından çocuklara harçlık verilmesi ile fuarda çocukların kitaplara ilgisi çok fazla oldu. Yayınevlerinin de indirimli sattığı çok sayıda kitabı alan çocuklar, kitaplarının yazarını aramaya koyuldu. Aradıkları tüm yazarları fuarda bulunmadığı için çocuklar, kitaplarını ilk gördükleri yazara imzalatmak için koşuşturarak birbirleriyle yarıştı. Fuar aracılığı ile ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bağışlanan 4 bin kitap, Van İşitme Engelliler Okulu'na bağışlandı.

BARIŞI GÜÇLENDİRECEK

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da destek verdiği fuar barışı kitaplarla güçlendirmeyi ve Vanlıları kitapla buluşturmayı amaçlıyor. Kürt edebiyatını anlatan panel ve söyleşilere de yer verilen fuarda Bejan Matur, Ece Temelkuran, Cemil Tokpınar, Yavuz Bahadıroğlu, Altan Tan, Reşit Haylamaz, Ahmet Günbay Yıldız, Mustafa Armağan, Canan Tan, Kahraman Tazeoğlu gibi birçok yazar ve şair söyleşiler, imza günleri ve konferanslar gerçekleştirecek.

KİTAP CANAVARI
İletişim, İlke, İş Bankası, Zambak, Can, Everest, Zaman Kitap, Semerkand, Yapı Kredi, Timaş ve Ayrıntı Yayınları'nın yanı sıra Aram, Avesta, Li, Ava, Ronahi, Nubihar gibi Kürt yayınevleri ile Celile Celil, Selim Temo, Ahmet Tulgar gibi Kürt yazarlar da fuarda yerini alacak. 'Van Gölü canavarının' 'kitap canavarı' olarak etkinliğin tanıtımında kullanıldığı ve 25 Mayıs'ta kapılarını açan fuarın, 31 Mayıs'a kadar devam edeceği bildirildi.