Kent Konseyi'nin konusu Suriye'ydi

Gaziantep Kent Konseyi, kentte yaşayan Suriyelilerin sorunlarını tartışmaya açtı. Konsey üyeleri önlem istedi

Gaziantep Kent Konseyi, şehirde yaşayan Suriyeli sığınmacıların sorunlarını masaya yatırdı. Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, şehir merkezinde yaşayan Suriyelilerin ellerinde paralarının bitmesiyle ilerde sıkıntıların olabileceğini söylerken, Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Bulduk, kamu yükünün azaltılması için kardeş aile önerisi getirdi.

ÇOĞU GAZİANTEP'TE
Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici'nin başkanlık ettiği toplantıda, sığınmacılara sağlanan imkanlar, yapılan ve yapılması planlanan yardımlar anlatıldı. Vali Vekili Nursal Çakıroğlu, Türkiye'ye sığınan 400 bin Suriyelinin yüzde 25'inin Gaziantep'te ikamet ettiğini söyledi. Kentteki yaklaşık 100 bin Suriyelinin 33 bin 735'inin resmi kayıt yaptırdığını, 28 bin kişinin ise kayıt için randevu aldığını ifade eden Çakıroğlu, çadır kentlerde kalan Suriyelilerin, Sağlık Uygulama Tebliği'ne göre bundan sonra ilaç parası ödemeyeceğini belirtti.

"İŞGAL GÖRDÜK"
Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey de Türkiye'nin sığınmacılara sağladığı imkan ve yardımları yapacak başka bir ülkenin bulunmadığını belirterek, Gaziantep halkının da işgal görmüş bir halk olduğunu hatırlattı.
BİZE ULAŞIN