15 çocuklu inşaat işçisi fuarda kitabını imzaladı

1. Van Kitap Fuarı'nda yazarlar okurlarıyla buluşuyor. Fuarın en dikkat çeken ismi, şiir kitabı bulunan 15 çocuklu inşaat işçisi oldu

Cuma 31.05.2013
ABONE OL
"Kitapla Barış" sloganı ile 25 Mayıs'ta kapılarını açan 1. Van Kitap Fuarı'nda yazarlar okurlarla buluşuyor. Van Valiliği öncülüğünde düzenlenen fuar, Türk ve Kürt edebiyatından yazarları ağırlamaya devam ediyor. Fuara katılan yazarlardan biri olan Van-Çaldıranlı, 15 çocuklu inşaat işçisi Muhsin Öztopçu, 20 yıldır yazdığı şiirlerini topladığı 'Gönülden Dile Dökülen Dizeler' adlı şiir kitabını imzaladı.

GÜNDELİK KONULAR
Şiir kitabına fuarda gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Öztopçu, "Şiir yazmaya okul yıllarında başladım. Küçük yaşlardan itibaren içime yerleşmiş bu yazma alışkanlığı hiç sönmedi. Özellikle Yunus Emre, Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl gibi şairlerden etkilendim. Her kesimden insanın dikkatini çekmek için gündelik yaşamda yer alan sıradan konuları şiirleştirdiğim kitabıma gösterilen ilgiden memnunum" dedi.

KÜRT EDEBİYATI

Van'a gelen yazarlardan biri de Kürt edebiyatçı M. Xalıd Sadıni oldu. Nubihar Yayınlarının düzenlediği, Klasîkin Edebiyata Kurdî konulu panelde, Melayê Cizîrî, Feqiyê Teyran, Melayê Batê, Ehmedê Xanî gibi Kürt edebiyatının önde gelen isimlerinin eserlerini anlatan Sadıni, "Toplumumuz bu isimleri yakın zamana kadar çok iyi bilmiyordu. Ancak her geçen gün bu simaları daha iyi tanıyoruz" diye konuştu.

'15 FABRİKAYA BEDEL'
Fuarda konferans veren İslam Tarihi profesörü Sırrı Süreyya Sırma, kitap fuarının düzenlenmesine öncülük eden Van Valisi Münir Karaloğlu'na 'teşekkür' ederek "Fuar Van'a kurulacak 15 fabrikadan daha önemlidir. Allah devamını nasip etsin" dedi. Fuara katılan Mustafa Armağan, Arif Akpınar, Kahraman Tazeoğlu, Nuray Sayarı, Altan Tan, Roni War, Yavuz Bahadıroğlu, Celile Celil ve Hicri İzgören gibi yazarlar, hayranları için kitap imzaladı. Bu arada Van canavarını simgeleyen kostüm giyen bir kişi yoğun ilgi gördü.