Prof. Temel uyardı: Naylon aşkı öldürür

Prof. Dr. Hamdi Temel, naylon poşet kullanımının sağlığa ve çevreye büyük zarar verdiğini belirterek, Türkiye'de kullanılmasının terk edilmesi gerektiğine dikkati çekti

Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Çevre Bilimleri Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Hamdi Temel, sağlığa ve çevreye zararları nedeniyle gelişmiş ülkelerde kullanılmayan naylon poşetlerin Türkiye'de de kullanılmaması gerektiğini söyledi. Temel, Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda, "Naylon Aşkı Öldürür" adlı konferans verdi.

TOPRAĞA KARIŞIYOR

Plastik poşet kullanımına son vermek gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Temel, yeryüzünde çıkarılan petrolün yüzde dördünü naylon üretiminin oluşturduğunu belirterek, naylonların doğaya verdiği zararlar hakkında bilgi verdi. Yılda 5 milyon ton naylon poşet üretildiğini vurgulayan Temel, "Geri dönüşümleri de çok pahalı. Attığımız naylon poşetler güneş ışığı altında çözülüp parçalanarak toprağa karışır. Toprağa karışan zararlı poşetler bitki ürünlerine bulaşır ve canlılara zarar verir" dedi.

AVRUPA'DA NAYLON POŞET KULLANILMASI YASAK
Amerika ve Avrupa ülkelerinde 30 yıldır halk sağlığını tehdit etmeyen ve geri dönüşümü mümkün kağıt torba kullanıldığını belirten Prof. Dr. Hamdi Temel, "Ülkelerin birçoğu da artık naylon poşetleri yasaklama ve vergisini arttırma yoluna gidiyor. Bizler de birey olarak bez torba, file, kâğıt poşet gibi ürünler kullanımını yaygınlaştıralım" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN