50 bin geçersiz oy tartışması sürüyor

Adana'da on binlerce AK Parti seçmeninin oylarının birkaç milimetrelik sapma yüzünden iptal edildiği ve binlercesinin de başka partilere yazıldığı iddialarına tepkiler çoğalıyor

Adana'da 30 Mart yerel seçimlerinde çoğu AK Parti'ye ait 50 bin oyun, 'Evet' mührünün oy pusulasına birkaç milimetre kaydırılarak basılması yüzünden geçersiz sayılması, binlerce oyun ise başka partiye yazılmasına ilişkin iddiaların yarattığı tedirginlik sürüyor. Milli iradeye gölge düşürüldüğünü, Adanalıların haksızlığa uğradığını düşünen AK Partililer, 7 ilçede oyların yeniden sayılması için itiraz ederken, CHP'liler de yerel seçimlere her türlü ferasetin karıştırıldığını, bir algı yönetimi ve şike yapıldığını düşünüyor.

KARAİSALI'DA YENİDEN SAYILIYOR

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, 7 ilçede Büyükşehir Belediyesi için verilen oyların yeniden sayılması yönünde ilçe seçim kurullarına itiraz dilekçesi verdiklerini, kurulların yanıtını beklediklerini söyledi. Öte yandan sadece merkez Sarıçam ilçesinde 160 sandıkta geçersiz oylarla ilgili itirazda bulunulduğu ve İlçe Seçim Kurulu'nun başvuruyu değerlendirme sürecinde olduğu öğrenildi. Adana'da itirazlarla ilgili bir başka gelişme ise Karaisalı ilçesinde oyların yeniden sayılmaya başlaması yönünde oldu.

SOYLU 'PARALEL YAPI' SUÇLAMASI

1 Nisan'da İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, çok sayıda sandık tutanağıyla birleştirme cetvelinin uyuşmadığını, yaklaşık 50 bin oyun geçersiz sayıldığını, Seyhan 3 bölge oy toplama merkezinde görevli hakimlerin çalışmaya ara verip gittiklerini, sandık başında yapılan itirazların birçoğunun dikkate alınmadığını söylemişti. Soylu, açıklamasında bu konularda 'paralel yapı'yı suçlamıştı. Süleyman Soylu, geçersiz oylarla ilgili olarak da "Oy pusulasında vatandaşımız bir partinin amblemi üzerine oy kullanmışsa, o oy geçerli bir oydur. Çünkü dart oynamıyoruz. 12'ye isabet ettireceğiz diye bir kaide söz konusu değil" demişti.

CHP'NİN DE İTİRAZI VAR
Öte yandan seçim sonuçlarına CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yıldıray Arıkan da itiraz etmişti. Arıkan, AK Parti'nin adayı ve rakibi olan Abdullah Torun'la düzenlediği ortak basın açıklamasında yerel seçimlere her türlü ferasetin karıştırıldığını, bir algı yönetimi ve şike yapıldığını savunmuştu. Arıkan "Seyhan 3'üncü seçim kurulunca sabah saatlerinde oy sayımına ara verilmiştir. Bu durum o seçimin iptalini gerektirir. Belediye başkanlığı ve oy pusulalarının yanına muhtarlık oy pusulaları konulmuş, bu durum yeninden sayım halinde tespit edilecektir" dedi. Bu arada İsmet İnönü İlköğretim okulu'nda 224 sandıkta geçersiz oylar yeniden sayıldı.
BİZE ULAŞIN