Engelli gencin maaşını kesip dava açtılar

Bedensel engeli nedeniyle hareket edemeyen kişinin engelli raporunda sahtecilik yapıldığı iddiasıyla hem maaşı kesildi hem de dava açıldı

Adana'da bedensel engelli olduğu için vücudunun hiçbir yerini kullanamayan Hakan Sidar'ın (20) engelli raporundaki 'hayır' ibaresi daksille silinip 'evet' işaretlendiği için hem engelli maaşı hem de evde bakım ücreti iptal edildi, aileye de sahtecilikten dava açıldı. Mahkeme gencin engelli olduğuna hükmetti ancak aile hem kesilen evde bakım ücreti ve maaş nedeniyle hem de avukatlık masrafları nedeniyle zor günler geçiriyor.

YÜZDE 99 ENGELLİ

Türkan ve Nevzat Sidar çiftinin 7 çocuğundan biri olan Hakan, bedensel engelli olarak doğdu. Vücudunun hiçbir uzvunu kullanamayan Sidar'ın babası 6 yıl önce vefat etti. Hakan'ın annesi Türkan Sidar, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne başvurarak engelli maaşı ve evde bakım ücreti almak istedi. Yüzde 99 ağır engelli belgesi alan Hakan Sidar'a engelli maaşı bağlandı, annesi de oğlundan dolayı evde bakım ücreti almaya başladı.

SAHTECİLİK İDDİASI

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü aradan geçen 3 yıl sonra aileye bir yazı göndererek, yapılan incelemede evrakta sahtecilik yaparak iki maaş birden aldıkları, iki ödemenin de kesildiği, ödenen paranın da faiziyle birlikte geri ödenmesi gerektiği bildirildi. Aile bu yazı üzerine şok geçirdi. Anne Türkan Sidar mahkemeye başvurarak oğlunun yüzde 99 oranında engelli olduğunu ispatlamaya çalıştı. Mahkeme Hakan Sidar'ın durumunu görünce sahtecilik yapılmadığına karar verdi.

YENİDEN ÇALIŞMA YAPILACAK
Yaşananlara bir anlam veremediğini Türkan Sidar, "Biri bizim belgelerde oynamış, bu nedenle engelli oğlum sağlam görünüyormuş. Şimdi hem engelli maaşı, hem de evde bakım ücreti iptal oldu. Üstelik bu yoklukta avukat tutup mahkemelerle uğraşıp engelli oğlumun sağlam olmadığını kanıtlamaya çalıştık. Böyle bir hata nasıl olabilir. Şimdi devlet büyüklerimden yardım bekliyorum" dedi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri de aile ilgili çalışma başlattıklarını bildirdi.

BİZE ULAŞIN